Videozáznamy z akcí

Víme, že ne vždy je čas se dostavit na akci, která by Vás zajímala. Z toho důvodu, se snažíme přednášky zaznamenávat, a pokud je to možné, jejich záznamy zveřejňujeme na našem webu.

Nezapomeňte však navštívit i stránku akce,
kde mohou být další zajímavé materiály.

Přehrávač ve stránce

Záznamy na našem webu můžete pohodlně sledovat přímo na stránce s využitím našeho HTML 5 nebo Silverlight přehrávače.

Stránka se sama rozhodne, na základě toho, jaké technologie podporuje Váš prohlížeč, který přehrávač použít, abyste záznam mohli sledovat v nejvyšší možné kvalitě.

Stahování záznamů

Víme, že občas chcete sledovat záznamy i v místech, kde není připojení k internetu, což současný přehrávač neumožňuje, proto umožňujeme stahování vybraných záznamů.

Velmi staré záznamy máme historicky uložené ve formátu, který není vhodný pro stahování,
proto je ke stažení nenabízíme.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Nejbližší konané akce

  • Aktuálně nepřipravujeme žádnou akci

SharePoint 2010: Spravovaná metadata a taxonomie

Get Microsoft Silverlight
Záznam pro Vás zpracoval a připravil: Mirek Zajíc

Stáhnout videozáznam

Protože víme, že chcete naše přednášky sledovat i v místech bez připojení k internetu, nabízíme Vám tento záznam ke stažení v následujících formátech:
Podíváme se blíže na jednu z nejdůležitějších novinek v SharePoint 2010: spravovaná metadata, díky kterým je možné vytvářet taxonomie pro celopodnikové i lokální použití, stejně jako využít folksonomie a podniková klíčová slova. Na přednášce budou vysvětleny a ukázány jednotlivé stavební kameny spravovaných metadat a navigace pomocí metadat, jak se tyto nástroje chovají a co díky nim můžeme provádět. Zamyslíme se nad tím, jak bychom měli tento potenciál vhodně využít, jaké jsou doporučované postupy ale i současná omezení. Podíváme se na základy Taxonomy API a ukážeme si architekturu některých řešení postavených na spravovaných metadatech. Ukážeme si tato řešení v akci.
První část přednášky – „teorie“, povídání, ukázky.
• Pohled na adresářovou strukturu na běžném filesystému. Příklad s úložištěm foto. Jak uvažujeme když ukládáme fotky, kde máme metadata, jak se v takové struktuře orientujeme. Co vlastně celou dobu podvědomě děláme.
• Různí lidé mají různé priority, zaměstnanci mají různé funkce, tedy ve výsledku různé požadavky na „stejná data“. V běžném filesystému jsme však „omezeni“ přirozenou taxonomií složek a nedostatkem uživatelských metadat. Co když chci rychle získat fotky z konkrétního místa bez ohledu na datum? Co když chci mít daná místa hierarchicky uspořádána tak, abych mohl snadno najít fotky nejen z Číny, ale z celé Asie? Co když …. ?
• Co vlastně potřebujeme? Záleží na situaci (akcent).
• Na data ve filesystému nenahlížíme jako na data v SQL databázi. Neuvažujeme tímto způsobem. Na data v SharePointu už takto nahlížet můžeme, i když jsme limitování řadou fyzických i logických omezení. Není vždy optimální udržovat data „na plocho“ a filtrovat dle vlastních metadat. I když máme indexy, které nás podrží, při větších počtech položek složky potřebujeme a ony se vyplatí. Nesmíme zapomínat na jiný přístup než přes webové rozhraní SharePointu. Co když uživatelé využívají např. WebDAV? Co vlastně uvidí a jak se budou orientovat?
• Jednou z nejdůležitějších novinek/funkcí v SharePoint 2010 jsou spravovaná metadata umožňující mimo jiné vytváření, správu a používání vlastních taxonomií. Přinášejí řadu OOB funkcionalit a velký potenciál pro vývoj vlastních řešení. Nejdříve však zcela obecně jaké máme stavební kameny a jak fungují. Otázky z pohledu koncepce si položíme později.
• Základem je služba spravovaných metadat. Naše taxonomie pak máme k dispozici GLOBÁLNĚ (akcent), resp. ve všech aplikacích, které jsou na danou službu napojeny. Blíže později.
• Taxonomie máme, co dál?.
• Nemusíme jen filtrovat, můžeme použít search/vyhledávání. Jaký dopad mají spravovaná metadata na search.
• To byly stavební kameny. Nyní otázky z pohledu koncepce.
• Folksonomie. Co to je? Čím se liší od taxonomie? K čemu se hodí?
• Není všechno růžové. Jaká jsou technická omezení a limity spravovaných metadat?

Druhá část – „kód“, základy taxonomy API, praktická řešení.
• Základy programová práce se spravovanými metadaty. Jak na to?
• Určitá konkrétní situace (evidence lidských zdrojů s požadavkem vázat na lidské zdroje další položky v jiných kolekcích a webových aplikacích) -> řešení pro vazbení souvisejících položek.
• Řešení pro stromovou navigaci (ve stylu MSDN) v knihovnách typu wiki.

Přednášející

Ohlédnutí za akcí

Spravovaná metadata je jedna z nových funkcí dostupných v Sharepointu od verze 2010. Přestože její použití není v celé řadě scénářů úplně nezbytně nutné, rozhodně bychom neměli tuto funkci přehlížet. To jaké hlavní výhody a možnosti použití spravovaných metadat přináší, nám na této akci přednášející představil opravdu vyčerpávajícím způsobem a to jak obecně tak hlavně prakticky.

Druhá část přednášky byla dále zaměřena na vývoj vlastních rozšíření, které v kombinaci se spravovanými metadaty, mohou z jejich globálnosti i hierarchičnosti těžit.

Myslím si, že přednáška rozhodně splnila svůj účel, tj. demonstrovala často nevyužívaný potenciál, který v sobě spravovaná metadata i taxonomie obecně ukrývají.

Tomáš Holan, organizátor

Soubory ke stažení

77kB, staženo 2591x
© 2024 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt