Pobočka Praha

V Praze pořádáme zhruba jednu přednášku měsíčně z oblasti IT PRO a jednu přednášku měsíčně pro vývojáře. Přednášky probíhají v budově Microsoftu BB Centrum Delta v sálu Praha. Kapacita sálu je okolo 150 lidí.

VÍCE O POBOČCE

Kontakt na organizátory

Pokud máte jakýkoliv dotaz na organizátory této akce, prosím neváhejte nás kontaktovat na e-mailu:

praha@wug.cz

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Další informace o akci

SharePoint 2010: Spravovaná metadata a taxonomie

Podíváme se blíže na jednu z nejdůležitějších novinek v SharePoint 2010: spravovaná metadata, díky kterým je možné vytvářet taxonomie pro celopodnikové i lokální použití, stejně jako využít folksonomie a podniková klíčová slova. Na přednášce budou vysvětleny a ukázány jednotlivé stavební kameny spravovaných metadat a navigace pomocí metadat, jak se tyto nástroje chovají a co díky nim můžeme provádět. Zamyslíme se nad tím, jak bychom měli tento potenciál vhodně využít, jaké jsou doporučované postupy ale i současná omezení. Podíváme se na základy Taxonomy API a ukážeme si architekturu některých řešení postavených na spravovaných metadatech. Ukážeme si tato řešení v akci.
První část přednášky – „teorie“, povídání, ukázky.
• Pohled na adresářovou strukturu na běžném filesystému. Příklad s úložištěm foto. Jak uvažujeme když ukládáme fotky, kde máme metadata, jak se v takové struktuře orientujeme. Co vlastně celou dobu podvědomě děláme.
• Různí lidé mají různé priority, zaměstnanci mají různé funkce, tedy ve výsledku různé požadavky na „stejná data“. V běžném filesystému jsme však „omezeni“ přirozenou taxonomií složek a nedostatkem uživatelských metadat. Co když chci rychle získat fotky z konkrétního místa bez ohledu na datum? Co když chci mít daná místa hierarchicky uspořádána tak, abych mohl snadno najít fotky nejen z Číny, ale z celé Asie? Co když …. ?
• Co vlastně potřebujeme? Záleží na situaci (akcent).
• Na data ve filesystému nenahlížíme jako na data v SQL databázi. Neuvažujeme tímto způsobem. Na data v SharePointu už takto nahlížet můžeme, i když jsme limitování řadou fyzických i logických omezení. Není vždy optimální udržovat data „na plocho“ a filtrovat dle vlastních metadat. I když máme indexy, které nás podrží, při větších počtech položek složky potřebujeme a ony se vyplatí. Nesmíme zapomínat na jiný přístup než přes webové rozhraní SharePointu. Co když uživatelé využívají např. WebDAV? Co vlastně uvidí a jak se budou orientovat?
• Jednou z nejdůležitějších novinek/funkcí v SharePoint 2010 jsou spravovaná metadata umožňující mimo jiné vytváření, správu a používání vlastních taxonomií. Přinášejí řadu OOB funkcionalit a velký potenciál pro vývoj vlastních řešení. Nejdříve však zcela obecně jaké máme stavební kameny a jak fungují. Otázky z pohledu koncepce si položíme později.
• Základem je služba spravovaných metadat. Naše taxonomie pak máme k dispozici GLOBÁLNĚ (akcent), resp. ve všech aplikacích, které jsou na danou službu napojeny. Blíže později.
• Taxonomie máme, co dál?.
• Nemusíme jen filtrovat, můžeme použít search/vyhledávání. Jaký dopad mají spravovaná metadata na search.
• To byly stavební kameny. Nyní otázky z pohledu koncepce.
• Folksonomie. Co to je? Čím se liší od taxonomie? K čemu se hodí?
• Není všechno růžové. Jaká jsou technická omezení a limity spravovaných metadat?

Druhá část – „kód“, základy taxonomy API, praktická řešení.
• Základy programová práce se spravovanými metadaty. Jak na to?
• Určitá konkrétní situace (evidence lidských zdrojů s požadavkem vázat na lidské zdroje další položky v jiných kolekcích a webových aplikacích) -> řešení pro vazbení souvisejících položek.
• Řešení pro stromovou navigaci (ve stylu MSDN) v knihovnách typu wiki.

Datum a místo konání:

18.10.2012 od 17:30 do 21:00
pobočka: Praha
přednášející: Josef Machytka

Registrace na akci

74
ze 140
potvrzených registrací
0
na čekací listině
0
zamítnutých registrací

Ohlédnutí za akcí

Spravovaná metadata je jedna z nových funkcí dostupných v Sharepointu od verze 2010. Přestože její použití není v celé řadě scénářů úplně nezbytně nutné, rozhodně bychom neměli tuto funkci přehlížet. To jaké hlavní výhody a možnosti použití spravovaných metadat přináší, nám na této akci přednášející představil opravdu vyčerpávajícím způsobem a to jak obecně tak hlavně prakticky.

Druhá část přednášky byla dále zaměřena na vývoj vlastních rozšíření, které v kombinaci se spravovanými metadaty, mohou z jejich globálnosti i hierarchičnosti těžit.

Myslím si, že přednáška rozhodně splnila svůj účel, tj. demonstrovala často nevyužívaný potenciál, který v sobě spravovaná metadata i taxonomie obecně ukrývají.

Tomáš Holan, organizátor

Ohodnoťte akci

Obsah přednášky (91 %)
Kvalita přednášky (98 %)
Praktické ukázky (96 %)
Organizace akce (96 %)
Kvalita občerstvení (95 %)
celková úspěšnost akce: 95%
hlasovalo 21 lidí

Videozáznam přednášky

Soubory ke stažení

77kB, staženo 2436x
© 2024 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt