Co je WUG?

WUG (Windows User Group) je občanské sdružení. Jeho posláním je fyzicky sdružovat počítačové profesionály se zájmem o platformu Microsoft Windows, pořádat přednášky, odborné semináře, konference, vzdělávací akce a pravidelné meetingy (jednou měsíčně) pro své členy i širokou veřejnost.

Důležité informace

Účast na přednáškách WUG je zcela zdarma. Na WUGu můžete přednášet i Vy, stačí se domluvit s organizátory pobočky.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Nejbližší konané akce

O nás

WUG je občanské sdružení složené z IT profesionálů, vývojářů a počítačových nadšenců se zájmem o platformu a produkty společnosti Microsoft, které si klade za cíl jeho členy fyzicky sdružovat za účelem sdílení znalostí a praktické výměny dovedností, dále pravidelně pořádat přednášky, odborné semináře, konference a další vzdělávací akce pro své členy i širokou veřejnost, aktuálně již na dvanácti místech České republiky.
Podmínkou pro účast na našich akcích tedy není členství ve sdružení, uvítáme každého návštěvníka se zájmem o dané téma. Některé akce jsou ovšem preferenční (omezená kapacita například na praktických hands-on labech), zde mají členové sdružení a pravidelní návštěvníci našich akcí přednost, samotné členství přináší pak i další zajímavé výhody.

Námi pořádané akce

V zásadě pořádáme dva typy akcí, klasické meetingy, tedy přednášky zaměřené na konkrétní téma v podání prezentátora, odborníka na danou problematiku, většinou v rozsahu tří hodin, na těchto akcích je pro účastníky zajištěno občerstvení, a pak takzvané hands-on laby, které jsou zaměřeny na praktické zkušenosti, konají se proto v počítačových učebnách, kde si budete moci konkrétní technologii či problematiku osvojit.

Jak vlastně WUG funguje?

Organizátoři WUGu jsou dobrovolníci, kteří nad rámec své profesionální činnosti mají chuť pořádat přednášky pro své kolegy z řad IT odborníků, programátorů, studentů či „jen“ IT nadšenců. Celý koncept stojí na ochotě poskytovatelů prostor propůjčit se tomuto nápadu a nabídnout své přednáškové sály zdarma, ochotě organizátorů najít si čas a téměř každý měsíc uspořádat meeting. Stejný model dobrovolnosti a nadšení potom mají samotní přednášející, kteří byť jsou ve svém profesionálním životě špičkovými placenými konzultanty, přednáší pro WUG zdarma.
WUG sám o sobě není mašinou na peníze, neplatí se žádné vstupné, nikdo z organizátorů není nijak honorován. To, co totiž vyděláváme nejen my, ale i návštěvníci, jsou zkušenosti a kontakty.

Něco málo z historie sdružení

22. července 2009 oslavilo naše sdružení pět let existence v české kotlině.
Myšlenka WUGu jako takového nevznikla v České republice, ale je stará snad jako Windows samotné. V dnešní době působí různé pobočky WUG po celém světě. Do českých končin přinesl tento nový formát zakladatel Petr Buchmaier. To se psal rok 2001. Datování vzniku českého WUGu započalo zápisem do oficiálního seznamu občanských sdružení, což bylo právě léto 2004.
No a jak vlastně naše sdružení vlastně vzniklo? Celé je to taková pěkná náhoda. Petr Buchmaier napsal mail na MS infolinku, kde popisoval svůj nápad. Tam se dostal do ruky mladičkému benjamínkovi ze společnosti Microsoft, Tomáši Kosánovi. Od Tomáše se dále email šířil, až doputoval k Marii Jahnové a ta se náhodně setkala na párty MS infolinky s Davidem Pavlíkem a WUG byl na světě. David je známý nadšenec všemožných „mezilidských“ aktivit, Petra Buchmaiera kontaktoval a pomohl mu zorganizovat první setkání IT odborníků v Brně. Ano správně, Brno je mekkou WUGu.
Když se WUG po prvních „porodních bolístkách“ etabloval v Brně, přišla na přetřes myšlenka expanze. No a kam jinam, než na druhou stranu dálnice D1. Ano, do Prahy. Praha byla druhou pobočkou českého WUGu byť ji ze začátku řídili brňáci, kteří dojížděli organizovat. Našel se další dobrovolník, kterého myšlenka WUGu oslovila. Psal se rok 2004 a do WUGu vstupuje další osobnost – Pavel Chlubna. Ten si společně s Mirkem Zajícem, Radimem Petrželou a později dalšími přebral nad pobočkou ochrannou ruku. Pražská pobočka se rozjela ve velkém stylu a výjimkou nebyla a stále není návštěvnost i 150 lidí na meeting. Také se zde zrodily nové formáty jako Hands On Laby, které se pořádaly a pořádají díky důvěře firmy OKsystem s.r.o. a nadšení pana Hýzlera. WUG se dále rozšířil na Slovensko, kde se podařilo i díky společnosti Gopas rozjet novou pobočku. Chvíli sice trvalo, než se našli lidé, kteří si vzali slovenskou pobočku pod patronát, ale podařilo se.
Dnešní WUG, tak jak ho známe, se rozjel po roce 2006, kdy se začaly spontánně zakládat pobočky v dalších městech v Čechách i na Moravě. K dnešnímu dni má český WUG 12 fungujících poboček a výhled do budoucna dává optimismus na rozšíření o další. Velmi úzce spolupracujeme s kolegy ze Slovenska, vyměňujeme si zkušenosti, rady, nápady. Což je přesně myšlenka WUGu. Ne jen pořádat meetingy na dané téma a oprostit se od „marketingových meziřádek“, ale sdružit lidi a podat jim pomocnou ruku v hledání specialistů, informací, rad a zkušeností.
„Jednou jsme jeli s Honzou Pilařem přednášet do Zlínského WUGu o Windows 7. Díky všemožným náhodám se místo konání měnilo ještě hodinu před začátkem, ale lidé přišli. Čekali jsme nabroušené publikum, že jedeme pozdě a ještě se museli přesouvat. Opak byl ale pravdou. Byl to jeden z nejlepších WUGů, na kterých jsem měl možnost přednášet. Proč? Lidé byli nesmírně komunikativní, povídali si během přednášky nejen s námi, ale i mezi sebou, radili si, diskutovali. Opravdu krásný meeting“,
David Gešvindr, web tým WUG Brno.
Společnost Microsoft není ani zřizovatelem, ani organizátorem WUG. Nediktuje témata a neříká, co se smí a nesmí říkat, jak se mnozí mylně domnívají. Vystupuje jen jako sponzor a hradí náklady na občerstvení a ze svých skládků poskytuje různé ceny do slosování, anket a občas i přednášejícího. Společnost Microsoft si WUGu váží a nesnaží se jej nijak řídit ani ovlivňovat.

Naše cíle do budoucna

Co máme v plánu do budoucna? Jak kdysi trefně poznamenal Petr Buchmaier – přežít.
Pokud máte námět na přednášku, připomínky, či cokoliv jiného k naší činnosti, neváhejte nás kontaktovat.
Spojte se s námi také na Facebooku, Twitteru či LinkedIn.
Děkujeme návštěvníkům našich akcí, jejich pořadatelům a našim členům, přednášejícím, sponzorům a všem, kteří myšlenku WUGu podporují a šíří dál.
© 2024 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt