Samochvála smrdí, ale tento meeting byl podle mého skromného :-) mínění dost povedený – hlavně pokud se týká úrovně a obsahu hlavního tématu setkání, na čemž jsme jako pořadatelé neměli až takovou zásluhu.
Přes počáteční obavy se nakonec všichni do sálu vešli, byli oblaženi ještě teplými výtisky Computerworldu, Business Worldu a také mírně zavánějícím kouskem Computeru. Hned na začátku jsme účastníkům neupřeli právo absolvovat naše žalozpěvy. Tento národ nevyvedlo nijak z míry ani dlouhé přežívání pod taktovkou komunistů, hrdinný odboj pod peřinou prováděný zvlášť zákeřnou formou pasivního mlčení (tolik vychvalovaný nejvyšším představitelem státu), ani finanční kouzla „neviditelné ruky trhu“, vyvolávající závist i u Davida Copperfielda, tak nevím, proč jsme si mysleli, že naše kvílení a nářek před totemem WUG-u vyprovokuje někoho z příchozích k nějaké mimořádné aktivitě. Pohodlně usazená komunita adminů a „ajťáků“ sledovala s pobavením tance jednoho z náčelníků, přivolávajícího déšť a zjevně neviděla důvod k jakékoli další činnosti, než k té, jakou zrovna aktuálně provozuje. Zvlášť pokud by přesáhla svým rozsahem přesun ze židle před LCD panelem do jednačky v přízemí budovy Microsoftu. Když srdceryvný pláč s prosbami o pomoc s organizací WUG-u konečně ustal, mohlo začít to, proč všichni přišli. Vlastně kromě jednoho, o tom ale níže.
Martin Žugec se na přednášku připravoval poctivě a to jak na úrovni zpracování prezentace, tak na jejím obsahu to bylo znát. Počítače i panáčci se přesouvali (panáčci, proto měkké „i“), vznikaly ochranné bubliny silového pole jako z Epizody 1 Hvězdných válek…. Fakt dobrý!
Hned na začátku Martin zmínil obecné problémy ochrany stanic a síťového prostředí mj. i před vlivem BFU, dotkl se budoucích trendů v zabezpečení a zmínil se, že jej překvapil fakt, že Microsoft se těchto trendů „chytil“ jako jeden z prvních. Pak se již věnoval problematice SP2, změnám a vylepšením, které tento „upgrade“ přináší. Dozvěděli jsme se např., že ze stanic s SP2 již není možné útočit přes raw socket, lepšímu přístupu k Winsock LSP (tuhle jsem ho potkal, toho Winsocka, skutečně si pochvaloval, že se vztah okolí k němu výrazně zlepšil… :-) ), dozvěděli jsme se o možnosti použití přepínače (resp. nové funkcionality) reset, kdyby to přece jenom ještě občas zaskřípalo tak „netsh winsock reset“ použijte místo kladiva.
Následně Martin vytáhl sekyrku a helmu a pustil se do firewallu. Zmínil se mj. o boot-time policy, vyjímkách, definování scope (možnost různých úrovní omezení v rámci přístupu k lokálnímu subnetu či internetu), dvou operačních módech – domain a standard (! ten druhý je defaultní mimo doménu – ale v doméně je to naopak!), zmínil se o důležitosti logování, zvláště v okamžiku nasazení a odlaďování potřeb jednotlivých aplilkací a spoustě dalších věcí. Pak se vrhl změny v internetovém badateli, kterého v anglosaském světě nazývají zkratkou IE a kolem něhož se v poslední době začíná motat červená liška, i když všichni tvrdí, že je to panda. Zmínil se o popup blockingu, o svém zklamání Add-on managementem, o object cachingu a dalších věcech, které můžete nalézt v jeho prezentaci. Taktéž se hovořilo o BITS a nové funkcionalitě – přepínači transfer a použitelnosti toho všeho např. pro stahování souborů z internetu, o bezpečnostním problému, který představuje možnost vytváření skrytých úloh přes API, ……
Stejně mi ale pořád není jasné, proč MS nepoužil svoji oblíbenou strategii a XP obtěžkané o SP2 neprohlásil za zcela nový a jedinečný Windows Galaxy Super systém (Windows GS), vždyť ve vydávání update za nový systém a tlačení firem a uživatelů do neustálých nákupů „nových“ verzí produktů má jeho marketing dlouholetou a úspěšnou praxi.
V poslední části se Martin věnoval ACT (Application Compatibility Toolkit) a možnostem, které přináší. Také předvedl ukázku a zmínil, že tento nástroj, díky informacím ukládaným v tabulkách na SQL serveru (bohužel pro některé z nás nová verze se již chová macešsky k formátu *.mdb) lze použít např. i jako velmi levnou nouzovou variantu (zadarmiko) řešení SW inventory. Dále se pomocí ACT a nástrojů v něm obsažených dá testovat kompatabilita aplikací při přechodu na SP2 a generovat balíčky řešící problémy s kompatabilitou. Taky jej lze použít jako jednoduchý a funkční hepldesk systém, neboť záznamy jdou editovat a tak k určitému SW z vygenerovaného přehledu lze např. zapisovat problémy a jejich řešení.
Před koncem přednášky dovezli pizzu, čímž se konečně dočkal i ten jeden účastník setkání, který tam chodí jen kvůli tomu - chlapácky se k tomu přiznal v minulém dotazníku. Čest tvému žaludku a pylorické záklopce!
Po přednášce (resp. i v jejím rámci) došlo k diskuzi, za což budiž mj. chvála i několika tučnákům v druhé řadě :-) a k losování o knihy, které pro potřeby setkání dodalo nakladatelství CP Books.
V něm uplatnil své lokty a mnohaleté zkušenosti ostřílený harcovník našich WUG setkání H. N. (adresa a kontakt v redakci), který vyčkal až bloňdatá vnadná asistentka v rajcovním červeném saténu naplní box odpověďmi z ankety a Martin provede první losování. H. N. zkušeně zmátl pana Šímu, zástupce Sazky, vyvolal losování nové a v něm naprosto zkušeně a s přehledem získal hlavní cenu :-D. Gratulujeme a posíláme hezkou písničku!
Pak jsme se už jen pokusili uvést sál do původního stavu a zamířili do druhé nejbližsí hospody, kde jsme moudře pokyvovali hlavami nad síťovým řešením ostatních kolegů, upíjejíce zlatavého moku.
Pavel -TA-