Pobočka Praha

V Praze pořádáme přednášky pro vývojáře a administrátory se zaměřením na technologie společnosti Microsoft. Současně připravujeme novou sérii přednášek pro datové specialisty ve spolupráci se společností DataBrothers.

VÍCE O POBOČCE

Kontakt na organizátory

Pokud máte jakýkoliv dotaz na organizátory této akce, prosím neváhejte nás kontaktovat na e-mailu:

praha@wug.cz

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Nejbližší konané akce

  • Aktuálně nepřipravujeme žádnou akci

Další informace o akci

Licencování produktů a licenční politika firmy Microsoft

Datum a místo konání:

2.12.2004 od 18:00 do 20:30
pobočka: Praha
přednášející: Markéta Branbergerová

Registrace na akci

0
ze 120
potvrzených registrací
0
na čekací listině
0
zamítnutých registrací

Ohlédnutí za akcí

Poslední pražský meeting roku 2004 se nesl tak trochu ve znamení předvánočních příprav. Odpovídala tomu i účast, což vzhledem k informacím, které se účastníci mohli dozvědět, byla docela škoda. Přednáška rozhodně nebyla tak nezajímavá a nepotřebná, jak si mnozí docela mylně mysleli a tak ti, kdo přišli, rozhodně nelitovali. A nepíši to proto, že se to tak říká nebo že mi tak velí slušnost. Tu ostatně stejně nemám :-).

Markéta začala OEM licencováním (OEM licence zaniká se zánikem základní desky s níž byl koupen) a upozornila, jak je důležité neztratit štítek z OEM verze. Dále nám připomněla, že OEM licence se dá převádět pouze s celým PC a nikoli jen s komponentou, se kterou byla zakoupena. Taky, že jakýkoli upgrade OEM zůstane vždy jen OEM. Nevím, ale dovedu si představit trochu vstřícnější přístup k uživateli, který si licenci legálně nakoupil. To by ale firma zřejmě přišla o kousek hamu papu. Mlask, mlask, sám mám málo….

Následně se téma stočilo k problematice multilicenčních smluv (SMB a Enterprise), proběhli jsme zákoutí Open Licence, Open Subscription Licence, Multi-Year Open Licence a další. Přesto, že výklad nebyl vůbec uspávací a Markéta je fajn a fakt hezká holka, měl jsem občas i tak problémy se v tom orientovat.
Ale kdyby byla licenční politika velmi jednoduchá a nedělila se na skupiny, podskupiny, mutace a variace a různé úrovně jmenovaných, přišla by asi o práci spousta lidí, kteří se této problematice věnují či musejí věnovat. Čím větší je společnost a čím více dominantní je její postavení, tím jsou také složitější, záludnější a často i nesmyslnější pravidla, která si stanovuje. A neplatí to jen o SW firmách. Naším cílem přece není efektivita a jednoduchost, ale plná zaměstnanost, plná zaměstnanost, plná zaměstnanost. A taky nějaký ty chechtáky.

Po množství dalších informací se Markéta věnovala Software Assurance a jejím výhodám – zákazník má právo používat SW i doma, sleva na nákup SW (až 40%) zaměstnancem, přístup k elektronickým školením - nechte si on-line vyškolit svou sekretářku. Nevím jak u vás, ale při představě, jak u nás posadíme velkou část těch našich ….. asistentek (!!! nejsou to sekretářky – to byste to šeredně odskákali, jejich postavení je silnější než leckterého vedoucího IT!!!) k Internetu a budeme po nich chtít aby se tam dokonce školily, to mě fakt pobavilo. A nejenom asistentek, ty jsou vlastně ještě hvězdy proti tomu zbytku.
Dozvěděli jsme se, že SA dále přináší možnost získávání poukázek na školení, automatické předinstalace, CER – Corporate Error Reporting, další možný benefit je získání filtru el. pošty (Exch 2k3, ale ten je ke stažení zdarma), dále balíček předplatného na rok (TechNet, TechNet OnLine), právo na technickou podporu během 24 hodin a záložní serverovou licenci ke každému produktu. Fajn, moc pěkný, ale kde na to brát? Ne každý dělá ve velké bance nebo Telecomu. BTW - Stejně mi ale připadá, že cenová, licenční i firemní politika MS a spřátelených organizací ("neexistující" BSA, "pálení" neustále nových verzí produktů, nepřímé nucení neustále a často zbytečně upgradeovat, vytváření vlastních "standardů", aj.) občas spíše svádí k onomu zatracovanému pirátství třeba v rámci jakéhosi "trucpodniku".

V části věnované desktopům Markéta mj. hovořila o rodině XP produktů, zmínila u W XP možnost downgrade na W98/W95, dále že v případě, kdy máme W2k3 Server OEM či W XP Prof. OEM, můžeme downgradovat až na W98 SE, ovšem média si musíme obstarat sami (např. od Softmailu).
Dozvěděli jsme se také další, ne příliš známou věc – máme-li právo na downgrade, můžeme je využívat v rámci multibootu – např. při zakoupení W XP OEM můžeme na tom samém PC v rámci multibootu používat W2k, W98. Informací a pro správce sítě docela podstatných, docela hodně.
Pak se Markéta přesunula k rodině W2k3 serverů. Prošla ji celou – máma, táta, babička a děda :-), upozornila mj. žeW2k3 server je jako OEM dostupný pouze s kompletním PC a pak přešla k licencování – CAL a Processor Licence.
Po přestávce pokračovala v nasazeném tempu, kruci, to je ale ženská! ;-)
Diskuse - ta byla taky zajímavá, byť některé dotazy přilétly spíš z oblasti fantasy (úder blesku do procesoru ;-)).

Závěr:
1) myslím, že ti administrátoři, kteří se na toto setkání dívali tak trochu mezi prsty, museli poopravit svůj názor.
2) Markéto, nezajdem někdy na skleničku? Potřeboval bych vysvětlit..., no, třeba něco o licencování ;-)

Pavel -TA-

© 2025 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt