Radim svoji prezentaci zahájil pohledem do minulosti (technického pravěku), seznámil nás s tehdejšími technologiemi ukládání dat, představil nám první pevný disk s jeho parametry (5MB, 1Tuna, $35000,-/rok) a postupně přešel z historie (nekonsolidované datové úložiště) do současnosti (konsolidované datové úložiště) a nastínil nastupující trend budoucnosti spočívající ve virtualizaci diskového úložiště. V této části Radim představil tři možnosti jak virtualizovat diskové úložiště a v diskusi s obecenstvem rozebral jejich vlastnosti, ze kterých vzešel jasný vítěz tzv. Controller Based virtualizace od společnosti Hitachi.
Další část prezentace nás seznámila s technologiemi FC (Fibre channel), iSCSI a NAS. Byli jsme seznámeni s jejich výhodami, nevýhodami a možnostmi jejich nasazení. Velkou část této kapitoly Radim věnoval iSCSI, kteréžto je neprávem považováno za nějakou "druhořadou" technologii, což v žádném případě není pravda.
Následující část prezentace nám objasnila základní principy, jakými jsou naše data na diskovém poli chráněna. Základem je spolehlivý zdvojený Hardware, který v kombinaci se zrcadlenou Cache pamětí, RAIDovými úrovněmi a Spare disky zajišťuje spolehlivost diskového pole a dostupnost dat na 99.999%. Tato spolehlivost a dostupnost byla demonstrována názornou praktickou ukázkou, ve které Radim postupně online rozebral polovinu diskového pole (odpojil: Baterii, Zdroj, Ventilátor a Controller) bez přerušení běžící aplikace. Následovalo opětovné připojení odpojených komponent diskového pole, což demonstrovalo tzv. HOT SWAP výměnu. V druhé polovině této praktické ukázky Radim demonstroval jednoduchost procesu vytvoření a připojení diskové kapacity tzv. LUNu připojenému serveru. Následně tento LUN online na diskovém poli rozšířil, aniž by musel restartovat operační systém MS Windows.
Po přestávce Radim objasnil zkratku NSPoF - No Single Point of Failure a ukázal možnosti jak tuto skutečnost naplnit.
Předposlední část Radimovy prezentace nám objasnila pojmy Diskové Klony a Diskové Snapshoty. Radim detailně vysvětlil rozdíly mezi diskovým klonem a snapshotem a popsal jejich výhody a nevýhody. Následovala praktická ukázka diskového klonu i snapshotu. V této ukázce Radim vytvořil diskový klon/snapshot, potom provedl smazání a přepsání produkčních dat a následně během pár okamžiků provedl obnovu těchto produkčních dat, která by v případě bez diskových klonů/snapshotů trvala hodiny.
V poslední části prezentace Radim představil ideu migrace dat. Tato idea spočívá v efektivním využívání rychlé ale cenově nákladné diskové kapacity, kdy je tato kapacita online dynamicky přidělována aplikacím, které ji aktuálně potřebují (datová uzávěrka). Toto dynamické přidělování spočívá v migraci dat z jednoho typu datového tieru (rychlá/drahá kapacita) na jiný typ datového tieru (pomalejší/levnější kapacita). Názornou funkci Radim opět demonstroval praktickou ukázkou, ve které online migroval data z jednoho LUNu na druhý a zpět bez jakéhokoliv vyrušení běžící aplikace.
Celý meeting provázela hojná diskuze, takže jsme nakonec končili lehce po 21 hodině.