Konference WUG Days 2018

Největší česká bezplatná vzdělávací konference určená pro administrátory, vývojáře i databázové specialisty se zájmem o technologie společnosti Microsoft. Na 44 prakticky orientovaných přednáškách předních českých odborníků se seznámíte s novinkami a best-practices z různých oblastí správy a zabezpečení vaší IT infrastruktury, vývoje desktopových, webových i mobilních aplikací či praktického využití cloudu.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Připravili jsme pro Vás celkem 44 přednášek, které budou probíhat ve 4 souběžných tracích po oba dny. Níže uvedený program je finální, což znamená, že časy i témata přednášek se již nebudou měnit.

Program na sobota 7. 4. 2018

Aula
09:00 - 10:15

Trendy v unit testování a mockování

Jiří Pokorný
MCP, MCTS
SolarWinds
Podíváme se, co je nového v unit testovacích nástrojích pro .NET, co je nového v IDE pro pouštění testů a jak mockovat, testovat a asertovat v moderních aplikacích.
SF 2.162
09:00 - 10:15

(Ro)Boti – Microsoft Bot Framework

Martin Šimeček
Microsoft
Jak vyrábět automaty pro komunikaci s uživateli pomocí MS platformy. Ukázka tvorby.
SF 1.141
09:00 - 10:15

Analýza velkých dat relačně či nestrukturovaně

Marek Chmel
MCT, MCSE
Microsoft
Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
V současnosti jsme zahlceni daty, ale kam je dát? Otázka, kterou formou diskuse zodpoví přednáška ukazující, jak s daty nakládat a jaké možnosti následného zpracování nám jednotlivé technologie nabízejí.
SD 2.94
09:00 - 10:15

Microsoft 365 - a k čemu mi to je jako technickému člověku?

Ondřej Výšek
MVP
KPCS
Zjednodušte si komplexní IT pomocí Microsoft 365. Zaskočte na prezentaci, budeme mluvit o reálných útocích, o možnostech správy prostředí a zabezpečení pomocí Microsoft 365. Zdaleka se nejedná pouze o cloud, spousta užitečných nástrojů pro on-premise prostředí. Po prezentaci budete rozumět souvislostem mezi jednotlivými nástroji v Microsoft 365 a budete připraveni se ponořit více do jednotlivých komponent a třeba i řešení GDPR za pomoci Microsoft 365.
Aula
10:30 - 11:45

Defenzivní programování

Jiří Činčura
MVP
Programy dokážou havarovat na různých chybách. Dokonce občas dokážou něco rozbít. Jasně, testovat se dá kde co. Ale co když... Defenzivní programování nastupuje potom.
SF 2.162
10:30 - 11:45

Docker + Visual Studio

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Na této přednášce si vysvětlíme základní principy Dockeru, ukážeme si, jak z ASP.NET Core aplikace vytvořit kontejner a jak jej spustit. Uvidíte take dva způsoby, jak kontejnerizovanou aplikaci nahrát do Azure, a to pomocí služby Azure App Service a Azure Container Instance.
SF 1.141
10:30 - 11:45

Microsoft SQL Server – Execution Plans, Query Optimization

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Jak to funguje, co znamenají jednotlivé kostičky v Execution Planech, jak je to ve vztahu k výkonu, indexy, statistiky, Query Store, atp.
SD 2.94
10:30 - 11:45

Windows 10 provisioning - zrychlené zpřístupnění zařízení pro uživatele

Kamil Roman
MCSE, MCSA, MC
Pokud chcete zkrátit dobu a náročnost nasazení zařízení s Windows 10 od chvíle kdy zařízení zakoupíte do chvíle kdy na něm může uživatel začít pracovat, tak se budete rozhodně chtít seznámit s možnostmi provisioningu Windows 10. Na této přednášce bohaté na ukázky uvidíte, jak s co nejmenší námahou dosáhnout co nejrychleji na plně připravené zařízení s Windows 10. Ať už přípravou provisioning packagí, využitím Azure AD join a MDM enrollmentu v automatickém režimu až po zjednodušenou přípravu učeben ve školních třídách.
Aula
13:15 - 14:30

Xamarin Forms

Vojtěch Mádr
MVP
Worklio
Jak rychle, efektivně a nativně vytvořit mobilní či desktopové aplikace? Framework Xamarin Forms Vám kombinací jazyků C# a XAML umožňuje vytvořit aplikace pro platformy iOS, Android, UWP, MacOS a další, za pomoci sdílené UI vrstvy. Během přednášky si vysvětlíme základní princip tohoto frameworku, vytvoříme si jednoduchou multiplatformní aplikaci a ukážeme si nástroje, které nám mohou při jejím následném vývoji pomoci.
SF 2.162
13:15 - 14:30

Pokročilé logování ASP.NET aplikací s App Insights

Miroslav Holec
MVP
Na praktické přednášce se podíváme, vypadá správně nastavená služba Application Insights, přepojíme log4net na Application Insights, budeme logovat vlastní a globální telemetrie a ukážeme si jak správně používat sampling a filtrování telemetrií.
SF 1.141
13:15 - 14:30

Microsoft SQL Server - návrh HA architektury

Marek Chmel
MCT, MCSE
Microsoft
Návrh ideálního clusteru pro běh 24/7/365 s ohledem na návrh HW pro SQL Server.
SD 2.94
13:15 - 14:30

Jak jsme nasazovali Software Defined Storage ve Windows Serveru

Jan Marek
MVP, MCC, MCT, MCSE
Cyber Rangers s.r.o.
Scénářů, jak nasadit Storage Spaces Direct je poměrně mnoho a každý se hodí na různé služby a prostředí. Na této přednášce se podíváme na pár praktických příkladů a ukáži vám pár best practices, které jsem v praxi z implementací načerpal.
Aula
14:45 - 15:30

Microservices architektura a kdy ji použít

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Microservices architektura je dnes poměrně oblíbený buzzword a zájem o ni značně převyšuje množství případů, kde se tato architektura opravdu hodí. Na této přednášce si ukážeme, jaké výhody tento způsob návrhu aplikace má a proč se k němu v praxi přistupuje, a zejména na jakých typech projektů je vhodné tuto architekturu použít.
SF 2.162
14:45 - 15:30

Co nového ve Xamarinu?

Roman Jašek
MVP
RIGANTI s.r.o.
Xamarin je tady již řadu let a pořád se vylepšuje. Podíváme se na to, co se v něm stalo v posledních verzích a kam dál směřuje vývoj. Pokud Xamarin nesledujete pravidelně, přijďte si osvěžit to, co se aktuálně děje kolem mobilního vývoje v podání Microsoftu. A když Xamarin sledujete, podívejte se na to, co nás čeká v blízké i vzdálenější budoucnosti.
SF 1.141
14:45 - 15:30

Mýty a pověry o SQL Serveru pro administrátory

Marek Chmel
MCT, MCSE
Microsoft
V rámci přednášky si ukážeme, že některé zaručené informace o správě SQL Serveru nejsou až tak pravdivé jak se zdají, a realita je někde trochu jinde. Podíváme se do mnoha oblastí – výkonu, zámků, transakcí, indexů a dalších zákoutí SQL Serveru.
SD 2.94
14:45 - 15:30

Úvod do Stream Analytics

Filip Tesař
Kentico
Přednáška je koncipována jako souhrnné seznámení se Stream Analytics. Dozvíte se základní informace o této službě, proč byste o ní měli vědět a jaké problémy vám pomůže vyřešit. Snahou bylo především poskytnou v krátkém čase informace, které nám samotným ze začátku chyběly při zavádění Stream Analytics do praxe ve společnosti Kentico.
Aula
15:45 - 17:00

Novinky v C# 7.x-8

Jiří Činčura
MVP
C# v poslední době velmi rychle přidává nové funkce. Malé funkce v minor verzích, ale připravuji se i velké změny do major verze (verzí). Co je tedy dostupné v C# 7, 7.1, 7.2 a jak to začít používat. A co nás ceká v 7.3 a hlavně ve verzi 8.0?
SF 2.162
15:45 - 17:00

Visual Studio AppCenter

Vojtěch Mádr
MVP
Worklio
o Trápíte se každý den s manuálním nasazením mobilních aplikací k zakazníkům nebo do aplikačních storů? Chcete rychle otestovat UI vaší aplikace na více zařízeních? Potřebujete účinný logovací nástroj? Toto a mnoho dalšího umí nový nástroj Visual Studio App Center, který během přednášky rozebereme do nejmenších detailů.
SF 1.141
15:45 - 17:00

What’s new in Microsoft Hyper-V 2016 and 1709

Jan Marek
MVP, MCC, MCT, MCSE
Cyber Rangers s.r.o.
Praktické ukázky toho co přišlo v Hyper-V 2016 ale především novinek v posledním buildu. Podíváme se take na plán pro jarní verzi.
SD 2.94
15:45 - 17:00

IoT End-to-End od HW až po vizualizaci

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Analýza dat, AI, Deep Learning a spousta dalších pojmů je zmiňována v konkrétním detailu, ale jak data vznikají a co předchází samotné analýze? Přednáška chce na komentovaném příkladu ukázat přehled celé cesty, kterou musí data urazit, než se dostanou na analytický talíř.
Aula
17:15 - 18:30

Tipy a triky v .NET, C# a VS

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Praktické ukázky, jak si usnadnit život .NET vývojáře.
SF 2.162
17:15 - 18:30

Úvod do Kubernetes a Azure Service Fabric

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Během této přednášky si krátce představíme dvě technologie, které souvisí s microservices architekturou. Kubernetes je asi nejpopulárnější a nejpoužívanější řešení pro orchestraci kontejnerů – umožňuje nahrát sadu kontejnerů, škálovat ji, provádět rolling updates a celou řadu dalších věcí. Azure Service Fabric je platforma, která se snaží vývoj microservices aplikací co nejvíce zjednodušit. Uvidíte, jak tato technologie funguje, jak vypadá komunikace mezi službami a jak tyto služby ukládají data.
SF 1.141
17:15 - 18:30

Vývoj aplikací v ASP.NET Core a Angular2

Petr Koutný
SolarWinds
Ukázka, jak efektivně vyvíjet aplikace s pomocí Angular2 s využitím ASP.NET Core, jako serverového backendu.
SD 2.94
17:15 - 18:30

Využití strojového učení na SQL Serveru 2016/2017

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Microsoft SQL Server už ve verzi 2016 implementuje možnost využití strojového učení. K čemu je tato funkcionalita dobrá a jak s ní zacházet ukáže komentovaný příklad s poukázáním na nejrůznější „road-blocks“, které nás při krocení ML Services na SQL Serveru mohou potkat.

Program na neděle 8. 4. 2018

Aula
09:00 - 10:15

Cloud Design Patterns

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Přehled nejužitečnějších návrhových vzorů pro vývoj cloudových aplikací. Vzory pro řešení dostupnosti, škálovatelnosti, ukládání dat, komunikace, strukturování systémů a další.
SF 2.162
09:00 - 10:15

SQL injection, jak ji možná neznáte

Roman Kümmel
Podíváme se na, že SQL injection může mít mnoho podob, a že ztráta je tím nejmenším, čeho je útočník schopen zneužitím zranitelnosti dosáhnout.
SF 1.141
09:00 - 10:15

Co se změnilo ve Windows 10 z pohledu IT administrátora

Kamil Roman
MCSE, MCSA, MC
Windows 10 vychází oproti předchozím verzím Windows s neuvěřitelnou kadencí – dvakrát do roka! Stíháte sledovat co se z pohledu IT administrátora s každou novou verzí mění? Jak se Windows 10 vyvíjí? Pokud se chcete ujistit, že Vám nic zásadního neuteklo, přijďte si poslechnout přehled všech důležitých novinek ve Windows 10 za poslední rok doplněných o praktické ukázky!
SD 2.94
09:00 - 10:15

Power BI - příprava dat

Jiří Neoral
MVP
Gesteem s.r.o.
Čeká vás úvod do transformačních možností Power BI s použitím Power Query.Dozvíte se co je query folding a jak vám může pomoci. Co ovlivňuje, zda query folding proběhne a co mu brání. Také se dozvíte, co může překazit automatickou aktualizaci a jak problém vyřešit.
Aula
10:30 - 11:45

Komponentní vývoj

Jiří Pokorný
MCP, MCTS
SolarWinds
Přerostla vám aplikace přes hlavu? Máte hodně týmů, které potřebují sdílet kód. Opakují se stále stejné úlohy (např. kroky kompilace) na všech projektech? Publikujete nové verze vašich produktů často? Musíte udržovat kompatibilitu s staršími verzemi vašich aplikací? Bojujete se starými částmi aplikace? Ukážeme si, jaké problémy nás můžou potkat, a jak si pomoci branchovací strategií, Continuous integration, balíčkovacími systémy, feature toggles, sematic versioning apod.
SF 2.162
10:30 - 11:45

Clickjacking, aneb tak trochu jiné klikáníčko

Roman Kümmel
Pokud zatím nemáte při surfování na webu strach klikat na různé prvky webové stránky, buďte šťastni. Chcete-li se při surfování bát, je tato přednáška určena právě vám.
SF 1.141
10:30 - 11:45

Život s Exchange Hybrid

Miroslav Knotek
MVP
KPCS CZ
Ve chvíli, kdy připojíte svoje on-premises Microsoft Exchange servery do Exchange Online v rámci Office 365 pomocí tzv. hybridního nasazení, vyvstane celá řada otázek. Mohu po dokončení migrace do Exchange Online hybridní server zrušit nebo ho musím udržovat dlouhodobě? Musím ho aktualizovat? Jaká je závislost běhu služby na hybridním serveru? Jak je zajištěna bezpečnost? Potřebuji Edge server? Jak mám správně zakládat standardní či sdílené schránky? Jak funguje přidělování oprávnění? A mnoho dalších. Během této přednášky se dozvíte praktická doporučení pro dlouhodobý provoz hybridní Exchange konfigurace.
SD 2.94
10:30 - 11:45

Power BI - datové modelování a optimalizace

Jiří Neoral
MVP
Gesteem s.r.o.
Řešená témata budou: výběr entit a tvorba relací. Jednosměrné a obousměrné relace + dopady obousměrných relací. Základní a pokročilejší DAX. Dozvíte se, čemu se vyhnout při načítání dat do modelu s ohledem na výkonnost řešení. Na závěr se podíváme, jak provádět troubleshooting pomalého reportu a jak pomalé DAX vzorce.
Aula
13:15 - 14:30

REST služby pomocí ASP.NET Core

Jakub Čermák
Málokterá dnešní webová aplikace se obejde bez RESTových swebových služeb, a proto Microsoft zabudoval podporu pro vytváření RESTful služeb (dříve známé jako ASP.NET Web API) do svého frameworku pro tvorbu webových aplikací ASP.NET Core MVC. Na přednášce si ukážeme jak tuto technologii využít a její silné a slabé stránky.
SF 2.162
13:15 - 14:30

Bezpečný počítač a kde ho najít

Jan Pilař
Microsoft
Antivir opravdu nestačí, tak co tedy? Podíváme se na zabezpečení počítače s Windows 10 pomocí vestavěných funkcí. Živě si ukážeme jejich konfiguraci, možnosti reportingu a další vychytávky. Technologie, které se v bloku budou probírat: Windows Defender Antivirus, Windows Defender Exploit Guard, Windows Application Guard, Windows Defender Application Control
SF 1.141
13:15 - 14:30

Ochrana (nejen) poštovních zpráv pomocí Azure Information Protection

Miroslav Knotek
MVP
KPCS CZ
Díky stále aktuálnějšímu tématu GDPR a zvětšujícím se bezpečnostním hrozbám se organizace vrací k diskuzím nad možnostmi, jak zabezpečit informace, které jsou předávány v rámci poštovních zpráv, přestože v minulosti často narazili na praktické limity technologií jako je PGP nebo S/MIME. Evolucí ze serverové role AD RMS (Active Directory Rights Management Services) se v Office 365 zrodila nová moderní služba Azure Information Protection (AIP). AIP umožňuje uživatelům snadným a intuitivním způsobem nastavovat ochranu citlivých poštovních zpráv včetně příloh. Zpráva může být adresovaná prakticky komukoliv i mimo Vaší organizaci, můžete pracovat v Outlooku, ve webovém rozhraní nebo na klientovi v mobilním zařízení. Exchange můžete provozovat v cloudové podobě Exchange Online, Exchange On-Premises nebo v hybridní konfiguraci. V rámci přednášky se dozvíte, co tato služba nabízí a co je potřeba pro její nasazení.
SD 2.94
13:15 - 14:30

Power BI - tvorba reportu

Jiří Neoral
MVP
Gesteem s.r.o.
Zaměříme se na vestavěné možnosti Power BI reportů. Začneme přes přehled základních vizualizací. Pověnujeme se vzájemnému ovlivňování vizualizací, záložkám, drillthrough akcím, tooltipům. Ukážeme si jaké máme možnosti, k tvorbě interaktivních reportů, které zodpoví na dotazy uživatelů.
Aula
14:45 - 15:30

Jak (ne)psat škálovatelný kód nejen v Cloudu

Martin Hejtmanek
Kentico
Všechny úspěšné projekty dříve nebo později narazí na nějakou hranici ohledně škálovatelnosti. Někdy plánovaně, někdy skrz zoufalý telefonní hovor od zákazníka uprostřed noci. V této přednášce si nastíníme na praktických příkladech z reálného SaaS produktu, jak uvažovat o škálovatelném kódu, ale i jak to se škálovatelností příliš nepřehnat, když to není potřeba.
SF 2.162
14:45 - 15:30

Azure Functions prakticky

Martin Šimeček
Microsoft
V této přednášce si prakticky ukážeme, k čemu jsou a k čemu naopak nejsou dobré Azure Functions, rychle rostoucí člen serverless rodinky Microsoft Azure. Uvidíte, jak se dají ohýbat bindings, jestli funkce zvládnou 1000 HTTPS požadavků za vteřinu a jak to udělat, aby zvládly 100 000. Ukážeme si, k čemu jsme je v uplynulém roce používali v reálných projektech a co jsme se na tom naučili.
SF 1.141
14:45 - 15:30

Windows Server 2019 přichází

Kamil Roman
MCSE, MCSA, MC
V březnu byla uvolněna preview verze Windows Serveru 2019, který bude vydán na konci léta tohoto roku. Pojďme se společně podívat, co nás v nové verzi čeká a na co se můžeme těšit.
SD 2.94
14:45 - 15:30

Power BI Desktop performance tunning

Martin Haman
Máte pomalé reporty i na výkonnějším stroji? Někdy neprojdou aktualizace? Chcete vědět co a jak správně nastavit? Jak uvažovat při tvorbě reportů od základu?
Aula
15:45 - 17:00

Entity Framework Core 2.1 co nás čeká

Jiří Činčura
MVP
Blížící se verze Entity Framework Core 2.1 postupuje kupředu a další fičury se na nás připravují. Jaké to jsou? Co umí? A kde jsou možné pasti?
SF 2.162
15:45 - 17:00

Detekce pokročilých a cílených útoků na počítač

Jan Pilař
Microsoft
Máte napadené počítače? Ne? A jak to víte? V této přednášce si živě ukážeme, jak se dají odhalovat pokročilé a sofistikované útoky na vaše počítače, servery nebo mobilní zařízení. Dozvíte se rovněž, jak na tyto útoky lze reagovat a jakou roli hraje umělá inteligence v možnostech automatizace šetření a zastavení útoků. Technologie, které se budou v bloku probírat: Windows 10, Windows Defender Advanced Threat Protection
SF 1.141
15:45 - 17:00

Služby Microsoft 365 a problematika GDPR

Petr Vlk
MVP, MCP, MCITP, MCTS
KPCS CZ
Vypořádat se s požadavky ochrany osobních údajů je v online službách dramaticky jednodušší, než v tradičním světě lokálního IT. Ukážeme si jak a spojíme si do souvislostí s teorií GDPR.
SD 2.94
15:45 - 17:00

Novinky v Microsoft SQL Serveru 2017

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Ještě jste nestačili začít používat nové funkce Microsoft SQL Serveru 2016 a najednou je tu překvapivě rychle vydaný Microsoft SQL Server 2017 a vás zajímá, jaké novinky přináší? Zveme vás na přednášku, kde si představíme a ukážeme hlavní novinky v Microsoft SQL Serveru 2017, jak pro vývojáře, tak pro administrátory.

Partneři konference

© 2021 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt