Přípravě setkání zřejmě vévodil nedostatek času a příliš pracovních povinností. Annonce termínu setkání proběhla za pět minut dvanáct a taktéž zamluvení sálu. Aparaturu se podařilo zapojit a nastavit na poslední chvíli (připadal jsem si jak neandrtálec před mikrovlnnou troubou) a navíc tam byl stejně "brum", visačky a plakáty nebyly. Audio záznam jsme nezapojili a nezprovoznili vůbec (kdybych aspoň věděl, kam ty cinch-e strčit...). Po 10 minutách marného boje a pokusů o připojení se k internetu jsme to vzdali, tím pádem jsem raději zúžil úvodní informaci o WUG na pár slabomyslných vět a pak jsem se jen jsem se modlil, aby dopadla aspoň ta pizza. To naštěstí klaplo, neboť s jejím obstaráním jsme my z WUG-u měli jen málo společného (bod pro Microsoft :-)).
Ještě, že to zachránilo téma a hlavně přednášející - Martin Žugec. Sice tvrdil, že přednáška byla z 70% improvizace, ale buď mu přirozená skromnost :-) velela nevyčnívat, nebo má nadání, nad kterým by Komenský radostně poskakoval s povytaženou sutanou.
Přednášející se věnoval tématu a oblasti, k níž se Microsoft chová tak trochu hodně (nevím jak se vyjádřit kulantněji) macešsky - příkazovém řádku WMI - tedy WMIC. Tato přednáška vlastně volně navazovala na jeden z předchozích kvalitních a úspěšných meetingů (16.9.2004 Praha - Prágl, Valášek).
WMIC je "rozhraní" relativně nové, v podstatě se jedná o jakási zadní vrátka do silného prostředí WMI. Prostřednictvím WMIC je džungle WMI tříd, jejich metod a vlastností trochu přístupnější i těm, které polévá studený pot při představě nad plácáním se ve zmatku WMI Object Browseru.
Martin Žugec nás ve své one-man-show nejdříve seznámil s WMIC prostředím, vysvětlil pojem aliasů, čtyř základních metod (list, call, get set), principy syntaxe a její logiky. Protože se jedná o prostředí, k němuž se z nepochopitelných důvodů Microsoft netočí čelem (zkuste si na stránkách Microsoftu vyhledat řetězec "WMIC", schválně - kolik odkazů s relevantními informacemi vám vyjede? Věnoval se v přednášce i dost podrobně logice nápovědy WMIC. Zmínil a předvedl 2 způsoby práce s tímto rozhraním - on-line a off-line (to druhé má smysl hlavně v dávkách), předvedl různé formáty výstupu (csv, html tabulky, atd.). Pak přišlo na řadu využití WMIC v remote módu. Zde nastínil, jak silný nástroj mají ve WMIC správci sítí a domén postavených na MS produktech. Nechyběl ani přehled odkazů na užitečné stránky - viz jeho prezentace - ke stažení výše). Abychom se necítili zas tak úplně skvěle, nechal si nakonec upozornění na některé problémy a zejména na (opět a snad ještě v horším podání než u WMI) naprostý nedostatek zdrojů a zejména korektních a přesných informací.
Po diskusi následovala přestávka (19:00) a v ní jsme se vrhli na pizzu.
Poučení pro organizátory - národ tíhne k masu a vegetariánské varianty nejsou příliš v módě! :-). Jo, taky jsme Microsoftu vypili automat na kávu ;-).
Po naplnění žaludků a odpadních košů (19:30) se pokračovalo především v prezentaci konkrétního použití WMIC příkazů. Sledovali jsme procesy a podrobně je pitvali, spouštěli je nablízko i na dálku :-), získávali všemožné informace z HW a SW PC, řešili problematiku správy hotfixů, instalaci a deinstalaci SW, zjišťování stanic z AD, unattendet instalací, atd. a to vše pomocí WMIC prostředí. Prostě, jak několikrát za večer zaznělo - "no, a jestli dobře počítám, tak nám to řeší tři řádky kódu - jednodušeji už to asi nejde". Po pásmu scének a příkladů :-) následovala závěrečná diskuse (již méně aktivnější - únava a plná bříška vykonaly své) a v 20:45, jak je naším dobrým zvykem, jsme se začali rozcházet do hospod.
Slovy nás, prostých lidí - "Bylo to sakra dobrý, hutný a výživný!"
Pavel -TA-