Konference WUG Days 2020

Největší česká bezplatná vzdělávací konference určená pro administrátory, vývojáře i databázové specialisty se zájmem o technologie společnosti Microsoft. Na 48 prakticky orientovaných přednáškách předních českých odborníků se seznámíte s novinkami a best-practices z různých oblastí správy a zabezpečení vaší IT infrastruktury, vývoje desktopových, webových i mobilních aplikací či praktického využití cloudu.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Nejbližší konané akce

Připravujeme pro Vás 45 přednášek, které budou streamovány ve 3 souběžných tracích. Velmi se omlouváme se za neplánované změny v programu.

Pro spuštění videopřenosů přednášek musíte být přihlášeni na webu WUGu a registrováni na tuto konferenci, jinak neuvidíte v programu před zahájením přednášky tlačítko "Spustit živý přenos". Upozorňujeme, že stránka se neobnovuje sama.

Program na středu 21. 10. 2020

Track 1
09:00 - 10:00

.NET 5 – Kdo, kde, jak a s kým

Jiří Činčura
Microsoft
.NET 5 je obrovský krok kupředu v životě .NETu. Pojďme se spolu podívat na historii, dnešek a samozřejmě budoucnost – ne přehled novinek, ale trochu historického kontextu, internals a jak se to táhlo kolem .NETu za ta léta.
Track 2
09:00 - 10:00

Optimalizace rychlosti webu: tipy a triky

Martin Michálek
Už leta pomáhám webům s optimalizací rychlost. Které problémy se stále opakují? A kde najdeme nízko visící ovoce v podobě rychle upravitelných problémů?
Track 3
09:00 - 10:00

Bezpečnostní funkce Microsoft 365

Petr Vlk
MVP, MCP, MCITP, MCTS
KPCS CZ
Zaměřeno na technologie Azure AD Premium, Microsoft Intune a sadu produktů s koncovkou ATP.
Track 1
10:15 - 11:30

Nejčastější chyby v Unit testech

Jiří Pokorný
MCP, MCTS
Mews
Ukážeme si za mnoho let praxe posbírané nejčastější chyby v testech vedoucí k jejich nestabilitě a nejednoznačnosti výsledků. Pokusíme si ukázat, jak je rozpoznat z chování testů a jak je odstranit. Pro přednášku bude třeba znát pouze základy testování v C#.
Track 2
10:15 - 11:30

Webhacking, XSS, password managery a na čem trénovat

Roman Kümmel
Během přednášky Vám Roman představí nový virtuální stroj, na kterém je možné si v praxi vyzkoušet zneužití více než stovky nejrůznějších webových zranitelností. Aby ale nezůstalo pouze u propagace tohoto virtuálu, bude Vám na něm během prezentace demonstrováno zneužití jedné z nejznámějších a současně nejrozšířenějších zranitelností webových aplikací - Cross-Site Scriptingu. Roman se při své praktické ukázce zaměří na krádež přihlašovacích údajů z password managerů. Zatímco na jiných přednáškách Vám bude použití správců hesel určitě důrazně doporučováno, Roman na to možná bude mít jiný názor...
Track 3
10:15 - 11:30

SQL Server 2019 Deployment Best Practices

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Jak správně nasadit SQL Server 2019? Pojďme si spolu projít best practices z pohledu bezpečnosti, správy a administrace systému.
Track 1
12:45 - 13:30

C# 9 – Co je nového

Jiří Činčura
Microsoft
C# 9 je další major verze jazyka C#. Jsou novinky jen nějaký syntakticky cukr nebo něco většího? Ano, je to něco většího. Chcete vědět co? Přijďte!
Track 2
12:45 - 13:30

Distribuované a škálovatelné řešení pomocí Azure Function & Storage Account

Tomáš Jurásek
Kentico
Ukážeme si jak vybudovat distribuované a škálovatelné řešení pomocí Azure Function & Storage Acccount - Triggers, Queue, Storage, které Vás bude stát jako pár piv.
Track 3
12:45 - 13:30

Privileged Access Management in (Azure) Active Directory

Michael Grafnetter
MVP, MCT, MCITP
Active Directory PAM Optional Feature je málo známá funkce AD, která byla přidána ve Windows Serveru 2016. Tato funkce nám umožňuje přidávat uživatele do skupin jen na omezenou dobu a zároveň výrazně zjednodušuje delegaci oprávnění napříč AD foresty. Přijďte se podívat, jak tuto funkci použít i ve vašem AD.
Track 1
13:45 - 14:45

.git explained

Kamil Sáček
MVP, MCTS
NAVERTICA
Mnoho lidí používá git, ale neví, jak vlastně funguje a k čemu je složka .git. Řekneme si, co to je obsahem adresovatelný souborový systém a co má s ním společného git a co všechno ve složce .git najdete.
Track 2
13:45 - 14:45

Sebevzdělávání v oblasti Microsoft technologií

Kamil Roman
Jaké máte možnosti vzdělávání se v Microsoft technologiích? Z jakých zdrojů můžete čerpat, které lze použít k certifikacím, které jsou zdarma, které placené a vyplatí se platit? Pokud se rádi rozvíjíte a hledáte možnosti jak získat další znalosti, přijďte se o tom pobavit - dozvíte se něco nového a třeba i Vy se podělíte o něco, co se bude hodit ostatním!
Track 3
13:45 - 14:45

Automatizace Microsoft Teams

Roman Nedzelský
MSCE, MSCA
DHL IT Services s.r.o.
Jak automatizovat jednotlivé úkony v Microsoft Teams napříč různými informačními systémy? Microsoft Flow a kombinace konektorů pomůže s tímto problémem. V rámci této přednášky si ukážeme, jak použít Microsoft PowerApps k tvorbě základních vstupů pro PowerAutomate a následně vše zaintegrujeme do centrálního místa – Microsoft Teams.
Track 1
15:00 - 16:15

Entity Framework (Core) 5

Jiří Činčura
Microsoft
.NET (Core) 5 je za dveřmi a s ním i nová verze Entity Frameworku. Co přinese? Co se rozbije?...
Track 2
15:00 - 16:15

Reportovací platforma společnosti Microsoft v roce 2020

Jiří Neoral
MVP
Čeká Vás průřez reportovací platformou od společnosti Microsoft a to jak v cloudu, tak v on-premise prostředí.
Track 3
15:00 - 16:15

Instalace software ve Windows 10 v roce 2020

Radek Zahradník
Přestaňte klikat, začněte ťukat! V této přednášce se dozvíte, jaké jsou možnosti instalace software v roce 2020 pro Windows 10. Zaměříme se na automatizované instalace z textového terminálu. Představíme si Chocolatey, Windows Package Manager a jiné balíčkovací systémy a na jakém principu fungují. Ukážeme si jak prakticky zautomatizovat instalaci software včetně přizpůsobení instalace.

Program na čtvrtek 22. 10. 2020

Track 1
09:00 - 10:15

Dapr aneb jsou na vás Kubernetes příliš low-level?

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Posledních pár let slyšíme ze všech koutů slovo Kubernetes. Pokud si ale představíte, že byste na této technologii chtěli vyvíjet velké microservices řešení, zjistíte, že Kubernetes jsou pořád hodně low-level a že by se nad nimi hodila nějaká platforma. A jednou z takových "nadstaveb" je právě Dapr. Na této přednášce se podíváme, k čemu slouží a s čím vám dovede pomoci.
Track 2
09:00 - 10:15

Peklo je teprve předstupeň PowerShellu

Ondřej Ševeček
MCM, MVP
Jo, dá se s tím i programovat. Dokonce je to mnohdy velice příjemné a pohodlné. Zvláště na automatizace, jako jsou instalace a dalších systémové činnosti. A je to ve zdrojáku. A dá se to editovat v notepadu. A pak to má několik strašlivých psychovlastností, ze kterých se osypete.
Track 3
09:00 - 10:15

Workstation – Místo pro kompromitaci privilegovaných účtů

Lubomír Ošmera
MCSE, MCT, CEH, CND
Mějme 3 otázky: 1) Přidělili jste nějakému uživateli administrátorská práva např. kvůli spuštění staré aplikace? 2) Spravujete stejným účtem zároveň klientské stanice, servery i Active Directory prostředí? 3) Když uživatel potřebuje nainstalovat např. drivery do pc, přihlásíte se k němu svým admin účtem a instalaci provedete? Pokud jste na některou otázku odpověděli kladně, určitě navštivte tuto přednášku. V přednášce si ukážeme, jaké nástrahy na vás mohou na uživatelově stanici čekat, jaké nebezpečí představuje fakt, když je user lokálním adminem na stanici. Co je to tiering. Jaké ochranné mechanismy a technologie implementovat pro zabezpečení identit.
Track 1
10:30 - 11:45

Svět bez hesel: Už tam budem?

Michael Grafnetter
MVP, MCT, MCITP
Hesla jsou špatná, na tom se shodne 90% bezpečnostních odborníků. Lze je ale reálně něčím nahradit? Na přednášce si ukážeme několik alternativ pro přihlašování se bez použití hesel a představíme si jejich možnosti, ale zároveň i jejich limity.
Track 2
10:30 - 11:45

Automatický deployment na Azure chytře a bezpečně

Roman Provazník
CN Group CZ
Dny kdy jste si ručně naklikávali infrastrukturu na Azure jsou pryč. Azure Resource Manager šablony neboli ARM templates představují efektivní způsob jak docílit opakovaných a plně automatických deployů, včetně nastavení konfigurace jednotlivých services. Bohužel správa takových šablon v původním JSON formátu je zdlouhavá, obtížná, nepřehledná a náchylná k chybám. Na této přednášce se dozvíte jak elegantně a silně typově nadefinovat a nakonfigurovat celou infrastrukturu na Azure a posléze na ni vydeployovat vaši aplikaci. Už žádné ruční naklikávání services v Azure Portálu!
Track 3
10:30 - 11:45

Jak si úspěšně říkat o peníze do rozpočtu na IT

Darina Vodrážková
DAQUAS
Stačí dodržet pět základních postupů: 1. Scházejte se, 2. Prioritizujte, 3. Dodržujte pravidla, 4. Buďte transparentní a 5. Řiďte to, co je vám svěřeno. "So simple!" Pokud si pod těmi pěti hesly chcete umět představit něco doopravdy použitelného, pojďte si o tom něco poslechnout.
Track 1
13:00 - 13:45

Jak redesignovat webovou aplikaci (skoro) sám a nezbláznit se z toho

David Beran
Kentico
Každý webový design začne být dříve či později zastaralý a tak někdy přijde čas na redesign. V Kenticu jsme na to vytvořili úderný tandem jednoho programátora s UX designérem, který během pár měsíců celé UI modernizoval, sjednotil a vyladil. Dozvíte se, jak taková taková spolupráce probíhá, na co si dát pozor a jestli stojí za to se do takových akcí vůbec pouštět.
Track 2
13:00 - 13:45

Ševečkův na světě nejlepší AD scanner

Ondřej Ševeček
MCM, MVP
Oskenujte si automaticky řadiče domény a další citlivé doménové počítače a nechte si zjistit kde máte kritické bezpečnostní problémy, a kde nesplňujete best-practice pro provoz Active Directory prostředí. Zcela samozřejmě mnohem lepší, než seženete kdekoliv jinde.
Track 3
13:00 - 13:45

Smutné příběhy

Petr Vlk
MVP, MCP, MCITP, MCTS
KPCS CZ
Řada smutných příběhů. O ztrátě dat, dobrého jména společnosti, úniku osobních údajů, finančních škodách. Útocích ransomware, hackerů i chybách správců IT. Abychom nebyli jen negativní, povíme si, jaké technologie či opatření by celý příběh obrátili ve šťastný konec.
Track 1
14:00 - 15:30

Blazor – Stav světa a co se chystá

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Blazor máme v produkční verzi už i pro WebAssembly, vznikají první zkušenosti z produkčního provozu, platforma nabírá na oblíbenosti. Zrekapitulujeme si, kam se Blazor za dobu své existence dostal a kam se ještě chystá.
Track 2
14:00 - 15:30

Machine Learning v praxi

Pavel Bartoš
Notino
Machine learning se stává běžnou součástí korporátních řešení. Otázkou je jak jednoduše začít s ML bez externích partnerů a specialistů. Tato přednáška prezentuje zavádění ML ve společnosti Oriflame a to počínaje výběrem technologie a postupů až po nasazení do produkce. Prezentovaní řešení stojí na Azure Machine Learning Studio a AutoML.
Track 3
14:00 - 15:30

Kam kráčí PowerShell?

Radek Zahradník
PowerShell Core se letos dočkal své první Long-Term-Support verze a k dispozici je skoro finální verze v7.1.0. V této přednášce si shrneme poslední vývoj PowerShellu, kam směřuje a čeho se Microsoft snaží dosáhnout. Okrajově se zmíníme i o dalších tématech jako Windows Terminal a Package Manager.
Track 1
15:45 - 17:00

Zvrhlé okénko: Datum a čas aneb velkolepé selhání naší civilizace

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Římská říše ovlivnila naše životy mnohem více, než si myslíme. Jeden z mnoha myšlenkových konceptů, které používáme dnes a denně a které je stejně jako mnoho věcí na této planetě úplně špatně, je pojetí data a času. Na této odpočinkové přednášce si ukážeme nesmysly a noční můry, které vás potkají, pokud se rozhodnete pracovat s třídou DateTime nebo nedej bože s časovými pásmy. Uslyšíte mnoho humorných historek o 30. únoru, ukradených dnech v Británii, desítkovém času používaném za francouzské revoluce a dalších divnostech. Druhá část přednášky se bude zabývat tím, jak se nezbláznit z data a času v .NETu. Vysvětlíme si, že dobře míněná rada „používejte DateTimeOffset nebo všechno ukládejte v UTC“ není příliš rozumná a rozhodně nestačí. Popovídáme si také o knihovně NodaTime, která si bere za cíl část těchto problémů vyřešit – že by plápolající světlo na konci tunelu?

Program na pátek 23. 10. 2020

Track 1
09:00 - 10:00

Microsoft Teams jako DevOps Hub

Roman Nedzelský
MSCE, MSCA
DHL IT Services s.r.o.
Jak nastavit Microsoft Teams aby plnohodnotne slouzil tymu vyvojaru. Je jedno, jestli se jedna o start-up, nebo jestli se jedna o tym ve velke spolecnosti s vetsim mnozstvim integraci. Pojdme si ukazat co je a neni mozne.
Track 2
09:00 - 10:00

Ako na Infrastructure as Code využitím Terraformu

Šimon Gašpar
Kentico
Vytvorenie kópie produkčného prostredia a časti infraštruktúry je kľúčové pri zlepšovaní nášho produktu Kontent. S nástrojom Terraform je tento proces jednoduchší a navyše máme istotu, že sme na nič nezabudli. Na prednáške sa dozviete naše skúsenosti s prácou s nástrojom Terraform.
Track 3
09:00 - 10:00

Vylepšete svůj codebase pomocí Roslynu

Jiří Činčura
Microsoft
Máte bordel v kódu? Ne? Nekecejte 😀. Roslyn není jen "obyčejný" kompilátor, ale dá se využít i jako vlastní "parser" kódu a např. vynutit určitý způsob psaní kódu nebo podchycení špatného použití. No a jak tedy na to? Přijďte!
Track 1
10:15 - 11:30

Co vás čeká v DotVVM 3.0

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Open-source framework DotVVM je s námi už více než 5 let a dostává stále nová a nová vylepšení. Stejně jako Blazor, i DotVVM umožňuje vyvíjet webové aplikace jen s pomocí C# a HTML, a zároveň kvůli němu nemusíte uživatele nutit stahovat megabajty knihoven. Na této přednášce ukážu novinky, které jsme do DotVVM přidali nedávno, například server-side viewmodel cache, která zásadním způsobem snižuje objem dat přenášených při postbacku. Ukážeme si také, jak pomocí DotVVM modernizovat staré ASP.NET Web Forms aplikace, a jaké funkce připravujeme do DotVVM 3.0
Track 2
10:15 - 11:30

Co by měl každý .NET vývojář vědět o RabbitMQ 🐇

Tomáš Jecha
MVP
Seznamovací přednáška s RabbitMQ - message broker systémem pro publisher/subscriber scénáře. Bez zbytečných okolků se mu podíváme na nejdůležitější vlastnosti a limitace, které by měl znát každý vývojář nejenom na .NET platformě.
Track 3
10:15 - 11:30

Ochrana firemních dat na mobilních zařízeních

Petr Vlk
MVP, MCP, MCITP, MCTS
KPCS CZ
Jak ochránit firemní informace na mobilních zařízeních značky Apple a Google? Na pár kliknutí a jednoduše? Pomůže nám Microsoft Intune.
Track 1
12:45 - 13:30

C# 9 source generators

Jiří Činčura
Microsoft
Jedna z extrémně dlouho žádaných funkcí v C#. A také dlouho odkládaná. O co tedy jde? Na co se hodí? A co to vlastně vůbec není?
Track 2
12:45 - 13:30

IT může být vaše kouzelná hůlka

Darina Vodrážková
DAQUAS
Většina vynálezů, které dneska považujeme za běžnou součást svého života, se nejprve objevila se sci-fi románech. Je tedy možné, že Microsoft při sestavování balíčku cloudových služeb Microsoft 365 „opisoval“ z Harryho Pottera? A nebo prostě páni inženýři i paní Rowlingová jen tak přemýšleli o tom, co si lidé vážně moc přejí? Pojďte se na cloud podívat z ochozu bradavické věže…
Track 3
12:45 - 13:30

Ševečkovo vlastní (a samozřejmě mnohem lepší) LAPS řešení

Ondřej Ševeček
MCM, MVP
Automatické vytváření a správa lokálních admin účtů na stanicích a serverech, náhodná hesla s centrálním uložením do AD, FTPS, Azure i TXT souborů jak pro doménové, tak i nedoménové počítače, změny hesel po použití účtu, ne-admin účty a autologon.
Track 1
13:45 - 15:15

Základní algoritmy v praxi (.NET)

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Kde se v praxi setkáte se základními algoritmy řazení, vyhledávání,... Jak tyto algoritmy fungují a proč jsou některé rychlejší než jiné? Opakovaní ze školských lavic i pro profesionální programátory.
Track 2
13:45 - 15:15

F# v roce 2020

Roman Provazník
CN Group CZ
Rok se s rokem sešel a opět je tu pravidelný "sumář" ze světa funkcionálního .NETu. Kam se od minule jazyk F# posunul, jaké novinky nás čekají a které knihovny a frameworky teď frčí? To vše se na mé přednášce dozvíte. A možná přijde i WebAssembly...
Track 3
13:45 - 15:15

Jak se dělá virtuální konference pro tisíce lidí pomocí Microsoft Teams

Jana Babáčková
MCSE, MCSA
Konica Minolta BS Europe, iLikeSharePoint CZ
Možná si ještě pamatujete virtuální konferenci nazvanou M365 Virtual Marathon, která během pouhých 36ti hodin přinesla přes 400 přednášek ve 22 paralelních bězích od více jak 300 přednášejících, v 7 světových jazycích. A já Vám prozradím, jak jsme to dokázali. Projdeme všechno od plánování až po samotný den konání akce a to co se povedlo, i to, co by se mohlo do příště zlepšit. Pokud chystáte svojí virtuální konferenci (jakkoliv velkou), třeba Vám takové poznámky přijdou vhod.

Partneři konference

© 2024 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt