Pobočka Praha

V Praze pořádáme zhruba jednu přednášku měsíčně z oblasti IT PRO a jednu přednášku měsíčně pro vývojáře. Přednášky probíhají v budově Microsoftu BB Centrum Delta v sálu Praha. Kapacita sálu je okolo 150 lidí.

VÍCE O POBOČCE

Kontakt na organizátory

Pokud máte jakýkoliv dotaz na organizátory této akce, prosím neváhejte nás kontaktovat na e-mailu:

praha@wug.cz

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Nejbližší konané akce

  • Aktuálně nepřipravujeme žádnou akci

Další informace o akci

MOM 2005

Datum a místo konání:

13.1.2005 od 17:30 do 21:00
pobočka: Praha
přednášející: Petr Šetka

Registrace na akci

0
ze 100
potvrzených registrací
0
na čekací listině
0
zamítnutých registrací

Ohlédnutí za akcí

 

První letošní WUG meeting začal doháněním opomenutí a restů z loňského roku. Tím je myšleno především dodatečné poděkování přednášejícím WUG-u. Např. panu Knotkovi a Pavlisovi jsme slibovali zrcátka, korálky, pazourky už několik měsíců. Tentokrát jsme se ale připravili a za potlesku kmenového shromáždění byly dary předány a k naší radosti i přijaty. Snad nás bílý muž zase někdy navštíví…..

Tíhu našich díků pocítil i Martin Žugec, když pro něj virtuální MS VirtualPC nabylo zcela konkrétních rozměrů. Petra Šetku, který lakonicky konstatoval, že on už stejně všechno má a nic nepotřebuje, jsme se pokusili uctít alespoň „ještě teplým“ tričkem sdružení WUG a konečně mohla začít přednáška.

V ní nás Petr s profesionalitou a grácií sobě vlastní seznámil s produktem MOM 2005, resp. jeho „light“ cenově přístupnější a pro prostředí malých a středních sítí zajímavou variantou – MOM 2005 Workgroup Edition.

Představil architekturu MOM 2005, jeho základní část – Management server, popsal k čemu slouží, odkud čerpá údaje (MOM Agent 007), kam je ukládá (MOM databáze – buď nativní SQL nebo MSDE), jak se ovládá a nastavuje (Admin a Operations Conzole). Prozradil, kde má Operations Conzole běžet a jak na ni má správce nebo někdo jiný usilovně zírat, dokud mu oči nevypadnou a jeho místo nezaujme někdo s novou zárukou. Prozradil odkud MOM agenti získávají informace (posílají jim je Providers, ale moc o tom raději nemluvte….) a jak často vysílají heartbeat paket (to neřeknu, to je fakt tajný – měli jste tam být). Zmínil se i o tom, že devět z deseti (nebo Sedmá z Devíti?) specialistů nedoporučuje agenty instalovat pomocí GPO a jak to teda udělat, že na Workgroup Edition verzi je databáze na stejném serveru jako MOM samotný, kdežto u MOM 2005 může být i jinde, že management packy mohou obecně požadovat používání jiných práv a tak je asi nejvhodnější to sjednotit pod Domain Admins, že by se MOM neměl instalovat na DC, ale ve většině malých firem tam stejně skončí (další server? – „no nekupte to, když je to tak levný“ :-) ). 

A jak teda MOM instalovat?

No, to se jednou vzbudíte a už od rána máte pocit, že ten den za moc stát nebude. Uklouznete na schodech a čelem vezmete futro. Když se proberete, koupíte ještě jednu od domovnice, protože se tam nemáte co válet a navíc jste nepozdravili. Pak nakopnete oblíbenou kočku vaší ženy, která vám to dá sežrat, přejedete sousedovi psa, …. Bože, dneska raději ne.....

Pokud ale jste seriózní kravaťák, vesele nejdřív nainstalujete SQL-ko nebo MSDE a pak teprve MOM, který do nich „nahrne“ své tabulky. Pak už je to jednoduché. Instalovaný agent si ze serveru stáhne jen ty pravidla, která potřebuje vzhledem ke svému úkolu (Sloužím svému stroji!). A tak to Petr do nás hrnul pořád dál a dál. Občas si sál proklepnul všetečnou otázkou, utrousil více či méně jízlivou poznámku, předvedl konzolidaci (nikoli tu ze 70. let minulého století), promluvil o exportu, vytváření a importu vlastních management packů (cizích také). Spousta zajímavých věcí, čas rozhodně nemařil. Však si to můžete sami vyzkoušet na HoL-u.

Co se týče licencování seznámil nás se zajímavou skutečností (že by to MS nějak uniklo?) – licence je na server, nikoli na procesor (kde jsou ty krásné doby s licencemi na SQL pro každý z procesorů), tj. máme-li „nadupanej“ Virtual Server a v něm x serverů, stačí pouze 1 licence. U MOM 2005 Workgroup Edition bratru za 500 US žluťásků.

A to se vyplatí!!! Ahoj, ahoj, ahoj!

Pavel –TA-

Fotky z akce

© 2023 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt