Konference SQL Server Bootcamp 2020

Dvoudenní bezplatná vzdělávací konference určená pro databázové vývojáře, administrátory i BI specialisty, kde se na prakticky orientovaných přednáškách předních českých odborníků na SQL Server seznámíte s best-practices z různých oblastí SQL Serveru a Power BI.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Program na středu 12. 8. 2020

Track 1
09:00 - 10:15

Zálohování SQL Serveru

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Máte zálohy? A mohl bych je vidět?
Track 2
09:00 - 10:15

Jak dostat zdrojový kód databáze pod kontrolu – migration nebo state based?

Pavel Málek
Rádi byste automatizovali buildy, deploymenty i testy, ale nevíte, kde začít, protože databáze je tak trochu jiné zvířátko? Zkusili jste SSDT a přišlo Vám pomalé a nepředvídatelné? Nebo jste naopak automatizovali migrace skrze DbUp a zjistili, že tvorba migračních skriptů trvá neúnosně dlouho? Nebo jste zatím ani nezačali, protože těch nástrojů je zkrátka moc a Vy nevíte, jak k nim proniknout? V této přednášce společně projdeme hlavní nástroje verzování, buildu a deploymentu a ukážeme si ty nejzásadnější rozdíly mezi nimi. Bavit se budeme o Visual Studio SQL Server Data Tools, Flyway, DbUp, Red Gate Source Control a SQL Achange Automation. Vysvětlíme si základní principy automatizace databázového vývoje a deploymentu.
Track 3
09:00 - 10:15

Power BI – Co mě zaujalo v posledním roce

Jiří Neoral
MVP
Průřezová přednáška o tom co přinesl poslední rok nového ve světě Power BI ať už se týká nových funkcí, nebo zajímavé použití/řešení problémů v Power BI.
Track 1
10:30 - 12:00

Microsoft SQL Server Encryption

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Zajímá vás, jaké jsou možnosti ochrany vašich data v Microsoft SQL Serveru s pomocí šifrování? Na přednášce si představíme dostupné šifrovací technologie v SQL Serveru, vysvětlíme si, před jakými typy útoků vás ochrání a na praktických ukázkách si ukážeme, jak je nasadit.
Track 2
10:30 - 12:00

Návrh schématu relační databáze

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Praktický postup pro návrh schématu databáze vašich aplikací. Konvence, přirozená míra normalizace, výkonové optimalizace, nejčastější chyby ve schématu databáze.
Track 3
10:30 - 12:00

Azure Machine Learning a AI – Jak začít

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Zajima Vás co se schovává pod moderními buzzwordy jako machine learning, data science a AI? Chtěli byste si vše vyzkoušet, ale nevíte jak začít? Pak je tato nahrávka právě pro Vás! Ukážeme Vám jak využít Azure a dostupná předpřipravená data pro úvod do světa data science a strojového učení.
Track 1
12:45 - 14:00

TIG – Telegraf, Influx, Grafana aneb moderní monitoring (nejen) SQL Serveru zdarma!

Pavel Málek
Konec výmluvám, že nevíme, co se SQL Serverem dělo, protože jsme zrovna neseděli u SSMS. Že netušíme, jak se změnila performance baseline po releasu nebo kdy nám na serveru nastává blokování! S TIG stackem můžete začít používat špičkový monitoring framework, aniž byste museli vytáhnout byť jen jedinou korunu z prasátka. Jak si během přednášky navíc ukážeme, je rozjetí celého šelmostroje otázkou jen několika minut. Dorazte a přesvědčte se, že Microsoft to s open source myslí vážně.
Track 2
12:45 - 14:00

Entity Framework Core na .NET 5

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Entity Framework Core dostává s každou verzí celou řadu novinek a vylepšení. Na této přednášce si ukážeme, na co se můžete ve světě objektově-relačního mapování těšit v novém .NET 5.
Track 3
12:45 - 14:00

Analýza burzovních dat v Power BI

Jiří Neoral
MVP
Tvorba datového modelu nad burzovními daty. Použití webové stránky jako zdroje plus načítání historických dat přes Python. Vizualizace s pomocí dostupných možností v Power BI. Základní pojmy budou vysvětleny.
Track 1
14:15 - 15:00

MSA a gMSA účty pro běh SQL Serveru

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Neustále jsou kladeny vyšší a vyšší požadavky na IT prostředí a SQL Server je jeho nedílnou součástí. Pojďme se podívat, co nám nabízí Active Directory za možnosti pro vylepšení bezpečnosti SQL Serveru.
Track 2
14:15 - 15:00

Testování databází pomocí tSQLt frameworku

Roman Pijáček
Joyful Craftsmen
Na úvod si blíže představíme samotný tSQLt framework a v sérii praktických příkladů si ukážeme, jak jej lze stáhnout, nainstalovat a jak jednoduché je vytváření a spouštění prvních tSQLt testů na SQL Serveru.
Track 3
14:15 - 15:00

SharePoint jako zdroj dat pro Power BI

Jana Babáčková
MCSE, MCSA
Konica Minolta BS Europe, iLikeSharePoint CZ
Pojďme se spolu podívat na možnosti propojení SharePointu online i on-premise a Power BI v několika zajímavých příkladech. Tohle spojení má smysl!
Track 1
15:15 - 16:00

Monitorování BI Infrastruktury s použitím Power BI

Jiří Neoral
MVP
Když se začne Business Intelligence řešení zpomalovat, vyvstávají otázky proč? Proč stejný report formou subscription jede jeden den 17minut a druhý den 3. Něco shnilého děje se v infrastruktuře. Ukážeme si hotové řešení, pro analýzu logů z SSIS balíků, Reporting Services logů a vzájemné korelace včetně korelace s dobami SQL Server agent jobů. Podíváme se kde pro jednotlivé položky brát data a jak na notifikace v případě problémů.
Track 2
15:15 - 16:00

(ZRUŠENO) Hierarchická data v databázi

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Velice se omlouvám, ale kvůli mnohem náročnější přípravě konference, než jsem čekal, jsem nucen tuto přednášku v programu zrušit. Zveřejním ji jako záznam a pokud jste byli na tuto akci přihlášeni, budete o tom informováni e-mailem.
Track 3
15:15 - 16:00

Time Intelligence a její dopady na model v Power BI

Štěpán Rešl
MVP
DataBrothers s.r.o.
Power BI v sobě ukrývá dvousečnou funkci, která se jmenuje Time Intelligence. Na jednu stranu umí velmi usnadnit datumové výpočty tvořené pomocí jazyka DAX, ale na druhou stranu umí způsobit neočekávanou velikost .pbix souboru, kvůli samovolně vznikajícím datumovým dimenzím.

Program na čtvrtek 13. 8. 2020

Track 1
09:00 - 10:15

Úvod do SQL Server Reporting Services

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Po úspěchu přednášky na téma Úvod do SQL Server Integration Services jsem se rozhodl ukázat první krůčky s další velmi užitečnou technologií SQL Server Reporting Services. I když Microsoft poskytuje i další moderní BI řešení Power BI, Reporting Services ještě dlouho budou zaujímat své místo na slunci. Přednáška lehkou formou představí scénáře užití, tooling a nasazení reportovacích řešení.
Track 2
09:00 - 10:15

SQL Server Worst Practices

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Čím si spolehlivě zavařit? Jak dostat databázový server do úzkých? Zabijáci výkonu, perly code-review i jiné prohřešky z praxe.
Track 3
09:00 - 10:15

Vertipaq – Engine stojící za Power BI a SSAS Tabular

Roman Lánský
Joyful Craftsmen
Seznámíme se se základními principy uchování, nahrávání a čtení dat v Power BI a SSAS Tabular. Tato znalost je základem k pochopení a efektivnímu využití skutečných možností a výhod analytického enginu Power BI a SSAS tabular.
Track 1
10:30 - 12:00

Ignite the Spark in SQL Server

Erik Caha
MCT, MCITP, MCTS, MCPD
Solitea BI Experts, s.r.o.
Ani ve světě lokálních služeb nemáme jen svatou analytickou trojici SSIS, SSRS a SSAS. Svět se trochu pohnul a SQL Server 2019 přinesl big data technologie takřka až ke konečkům prstů. Projdeme si rychle SQL Big Data Cluster deployment a pak už se vrhneme na praktické použití. SQL out, Python & Scala in.
Track 2
10:30 - 12:00

Co bude výsledkem mého SELECTu?

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Stále bojujete s příkazem SELECT a nejste si jistí, co bude přesně výsledkem vašeho dotazu? Na této přednášce se podíváme na úplné základy dotazování databáze a důkladně si vysvětlíme v jakém pořadí probíhají jednotlivé kroky transformace dat v příkazu SELECT tak, abyste až budete příště psát dotaz s jistotou věděli, co bude jeho výsledkem.
Track 3
10:30 - 12:00

DAX pro SQL vývojáře

Roman Lánský
Joyful Craftsmen
DAX je dotazovací jazyk Power BI a SSAS Tabular a zároveň se v tomto jazyku píšou kalkulace. Podíváme se, zda a jak se dá DAX uchopit z pohledu SQL jayzka.
Track 1
12:45 - 14:00

Migrace SQL Serveru do Microsoft Azure – Vaše poslední migrace

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Už Vás nebaví pořád řešit upgrade SQL Serveru na nové verze? Co takhle zmigrovat SQL Server naposledy a využít možnosti Azure platformy pro běh SQL Serveru? Pojďmě si společně ukázat jak na to!
Track 2
12:45 - 14:00

Porovnání Firebird a Microsoft SQL Serveru

Jiří Činčura
Microsoft
Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Vývojáři se obvykle dobře naučí pracovat s jedním typem databázového stroje, ale pokud si své znalosti a návyky přenesou na jiný databázový stroj, mohou se setkat s nepříjemnými dopady na výkonnost i kvalitu dat. Proto jsme se rozhodli porovnat některé rozdíly, které panují mezi dvěma často používanými databázemi – Firebirdem a Microsoft SQL Serverem.
Track 3
12:45 - 14:00

Dataflow aneb transformační poklad v Power BI Service

Štěpán Rešl
MVP
DataBrothers s.r.o.
Dataflow je nástroj, který je velmi často ve firmách spící i když rozhodně spícím být nemusí a může velmi pomáhat s přípravou dat a stabilitou reportu. V rámci přednášky dojde k přestavení Dataflow od úplného začátku včetně práce s ním. Vzhledem k faktu, že Dataflow pracuje jako nástroj uvnitř Power BI Service, tak dojde k představení datového úložiště, kam se zpracovaná data ukládají a jak se k nim dá přistupovat. Dataflow podléhá určitým omezením se kterými je dobré počítat.
Track 1
14:15 - 15:30

Consolidation of Table Index Structure

Michal Tinthofer
MCT, MCITP, MCTS
Woodler
Adding indexes is not only index tuning technique you will need. mastering an index consolidation is another case. Let's dive into this topic shall we?
Track 2
14:15 - 15:30

Azure Cosmos DB – Optimalizace nákladů a change feed

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Azure Cosmos DB byla už od svého začátku vývojáři občas přehlížena, zejména kvůli nemalým nákladům na provoz, a to i u velmi malých aplikací. V květnu však Microsoft spustil tzv. free tier, v rámci kterého můžete získat toto úložiště s výkonem, který postačuje pro menší aplikace, zdarma. Na této přednášce si ukážeme, jak přistupovat k návrhu databáze v Cosmos DB. Postupy, které znáte ze světa relačních databází, totiž v případě Cosmos DB moc dobře nefungují. Uvidíte, k čemu slouží partitions a jak je využít, abyste snížili náročnost dotazů na minimum. Dále si ukážeme, jak využívat change feed k denormalizaci dat, díky čemuž lze opět zjednodušit a zlevnit dotazování.
Track 3
14:15 - 15:30

Praktické tipy pro Power Query

Petr Štěpán
Notino
- Jak ošetřit datové zdroje tak, aby vždy proběhla aktualizace reportu - Jak je možné generovat datumovou dimenzi - Jak nakládat s vícekrokovými M scripty s ohledem na jejich výkonnost - Záludnosti v používání vlastních funkcí v M scriptech
Track 1
15:45 - 16:30

Diskuze na téma "Performance Tuning – co řešíme nejčastěji"

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Michal Tinthofer
MCT, MCITP, MCTS
Woodler
Každý SQL Server je trochu jiný, ale některé problémy se opakují tak často, že stojí za to o nich mluvit. Pojďte se podívat, jake problémy řesíme u našich zákazníků a partnerů nejčastěji, třeba se týkají i Vás.
Track 2
15:45 - 16:30

Komunitní nástroje pro práci s Power BI

Jiří Neoral
MVP
DAX studio, Vertipaq analyzer a ALM Toolkit včetně praktických příkladů, jak tyto nástroje mohou zefektivnit naši práci s Power BI. DAX Studio se používá pro dotazování a ladění DAXového kódu. Vertipaq analyzer k optimalizaci vnitřních struktur Power BI modelu a ALM toolkit k porovnávání schématu a mergování verzí.
Track 3
15:45 - 16:30

Power BI a mapové vizualizace

Karel Rejthar
MVP
Ukázky jak využít mapové vizualizace v Power BI. Druhy použitých map až na úroveň obce.
Track 1
16:45 - 18:00

Notebooks a jejich použití na SQL Serveru

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Jupyter Notebooks jsou mocný formát, který kombinuje běžný formátovaný text proložený spustitelným kódem s podporou mnoha jazyků, včetně T-SQL. Na přednášce si tento formát představíme, naučíme se vytvářet vlastní notebooky s pomocí Azure Data Studio a hlavně si předvedeme, jak tuto technologii použít v praxi pro tvorbu návodů, výukových materiálů či datovou analytiku.
Track 2
16:45 - 18:00

Poznej svého zákazníka v Power BI

Lucie Šperková
Přednáška se zaměřením na zákaznickou analytiku na základě transakčních dat. Podíváme se jak vytvořit datový model pro rozpoznání nových, vracejících se a ztracených zákazníků a jejich vizualizaci pomocí kohort, a dále pro segmentaci dle RFM (Recency, Frequency, Monetary – kdy naposledy nakoupil, jak často nakupuje, za kolik nakupuje).
Track 3
16:45 - 18:00

Recept na datový koláč s příchutí Power Platform

Jaroslav Reken
Joyful Craftsmen
Zajímá vás jak připravit chutný datový pokrm, který může posloužit jako pobědová „svačinka“ a zároveň může nakrmit zástupy lidí hladovějících po datech ve vaší organizaci? Recept je následující: 1 sklenice Dynamics 365, 1 sklenice Power Apps, 5 lžic Common Data Service. Přidejte tyto přísady do velké mísy Power BI, smíchejte s Power Query a pečte 30 minut při Office 365 stupních. Podávejte vychlazené na Azure talíři.

Partneři konference

© 2024 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt