D105
09:00 - 10:15
★☆
Novinky v .NET 9
Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Přehled novinek na platformě .NET, které nás čekají s verzí 9 v listopadu 2024. Výběr toho nejvýznamnějšího v runtime, base class libraries i nejdůležitějších extensions (ASP.NET, Blazor).
|
E112
09:00 - 10:15
★☆
Umělá inteligence - ochrana dat, soukromí, bezpečnost a autorské právo
Použití služeb umělé inteligence vyvolává řadu otázek spojených zejména s využitím a zpracování zákaznických dat, ochranou soukromí a přístupem k citlivým datům. Cílem této prezentace je vysvětlit, jak se s takovými otázkami vypořádat v prostředí Microsoft AI služeb (Azure OpenAI, Microsoft Copilots, GitHub Copilot) a objasnit technické i smluvní principy, které služby provází.
|
D0206
09:00 - 10:15
★☆
Nahradí nás Power Automate?
Kateřina Saryčeva
Ness Czech
Microsoft Power Automate lze použít pro automatizaci rutinních úkolů a integraci se s různými aplikacemi. Během přednášky se seznámíte s hlavními funkcemi Power Automate, typy automatizace a získáte praktické rady pro začátečníky. Součástí je také praktická ukázka použití Power Automate Online s Excel a Outlook.
|
D0207
09:00 - 10:15
★☆
Generování testovacích dat pro automatizované testy
Jiří Pokorný
MCP, MCTS
Mews
Velké množství logiky přináší velké množství kombinací dat potřebných pro automatizované testy. Podíváme se na to, jak generovat velké datové objekty, jak generovat kolekce. To stejné si ukážeme pro vytváření služeb pro integrační testy. A samozřejmě nezapomeneme ani zastavit a vrátit čas.
|
D105
10:30 - 11:45
★☆
Komunikace s REST službami pro pokročilé
S pomocí různých rozšíření lze získat a deserializovat data ze vzdáleného API na jediném řádku kódu. Pro větší kontrolu nad komunikací s REST službami je potřeba robustnější přístup: asynchronní zpracování, správné ošetření chyb, řízení datových toků a spolehlivost. To vyžaduje pokročilé návrhové vzory, vyšší úroveň abstrakce a detailnější konfiguraci. V této přednášce si vysvětlíme celý proces komunikace a nejdůležitější návrhové vzory pro komunikaci s REST API.
|
E112
10:30 - 11:45
★☆
Dostat firemní IT do latě
Petr Vlk
MVP, MCP, MCITP, MCTS
KPCS CZ
(Přednáška bude vysílána a v sále přes videokonferenci, přednášející bohužel nemůže neplánovaně přijet do Brna) Po vícero auditech mohu konstatovat, že některé nešvary vídáme stále a stále dokola. Bohužel. Jak využít maximum z cloudových technologií a adresovat největší bezpečnostní, technologické, uživatelské neduhy mnoha IT prostředí.
|
D0206
10:30 - 11:45
★☆
Co nového v C# 13
Tak jako každý rok na podzim, i letos dostaneme novou verzi C#, tentokrát s číslem 13. Co je nového? Na co se připravit?
|
D0207
10:30 - 11:45
★☆
AI Asistent pro interní dokumentaci: Od "Hello world" do produkčního použití
Dnešním trendem je vývoj různých AI asistentů, které mají za cíl usnadnit pracovní procesy. Avšak často narazíme na překážku při jejich implementaci do reálného provozu. Na této přednášce se podíváme na životní cyklus vývoje AI asistenta určeného pro interní dokumentaci, od počáteční fáze 'Hello world' až po nasazení do produkčního prostředí. Společně prozkoumáme výzvy a obtíže, které jsem při tomto procesu potkal, a jak jsme je řešili.
|
D105
13:00 - 13:45
★☆
Ukrajina - kybernetická válka a co o ní víme
V únoru 2022 začala full scale válka na Ukrajině. Avšak ta kybernetická, tak ta začala dříve. A zároveň, neskončila s kinetickým konfliktem, naopak. Podporuje jej. Je to neviditelná frontová linie. Tato přednáška ukáže vztah mezi ozbrojeným konfliktem a válkou kybernetickou dle dat Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC) a dalších.
|
E112
13:00 - 13:45
★☆
Inovace uvnitř Microsoft datových center pro cloudové služby
Datová centra pro moderní cloudové služby musí procházet masivní inovací, abychom byli schopni realizovat služby bezpečně, požadované rozsahu ale akceptovatelnou cenou. Prezentace poodhalí detaily inovací, které jsou často pro koncové uživatele skryty, ale jejich dopad je impozantní.
|
D0206
13:00 - 13:45
★☆
Deklarativni programovani pomoci Fluent API v C#
Podíváme se na způsoby psaní Fluent API v jazyce C#, proč a kdy se pro něj rozhodnout. Ukážeme si jak jej efektivně vyvíjet a na co si dát pozor. Také projdeme příklady z reálného použití, a jak, spolu s dalšími principy, využíváme Fluent API ke generování infrastrukturního a testovacího kódu tak, aby se SW vývojáři mohli soustředit pouze na psaní a testování doménového kódu, který přináší přidanou hodnotu zákazníkům.
|
D0207
13:00 - 13:45
★☆
Úvod do Azure Digital Twins
Vít Špalek
MCPD, MCTS
Edhouse s.r.o.
Špatně se Vám na stávajícím fyzickém zařízení testuje nová funkcionalita? Chtěli byste předem vědět, jak se zařízení bude chovat v kritických situacích, než k nim dojde?
Přijďte se podívat, jak si vytvořit digitální dvojče Vašeho zařízení, továrny, nebo celého města a jeho procesů. Představíme si, k čemu je digitální dvojče dobré a jakým způsobem může Vám nebo Vašemu zákazníkovi usnadnit život. Ukážeme si implementaci a konfiguraci v Azure a nasadíme si vlastní dvojče, které nám bude reflektovat stav fyzického zařízení.
|
D105
14:00 - 15:15
★☆
Customizace dotazů v EF Core aneb jak to ohnout k vlastní radosti
EF Core nabízí několik poměrně čistých způsobů, jak ovlivnit generování dotazů (a tedy i to, co nakonec vidí databáze). V této přednášce se na většinu z nich podíváme.
|
E112
14:00 - 15:15
★☆
Moderní Security Operations Center s technologiemi Microsoft
Dnešní požadavky na Security Operations centra jsou dosti komplexní. Detekovat, vyšetřit, mít schopnosti se v datech orientovat a korelovat. To vše je dnes žádoucí dělat ideálně jedním nástrojem. A tam se pojďme podívat na to, jak si spolu hrají Defender XDR, Sentinel, Threat Intelligence či to kuře na dvoře.
|
D0206
14:00 - 15:15
★☆
Co je nového v .NET Aspire
Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
.NET Aspire, nástroj pro snadnější vývoj distribuovaných aplikací, se nedávno dostal mimo preview a je tak nově přirozenou součástí nového .NETu. Na přednášce si ukážeme, co vše Aspire umí, jak jej můžeme rozšiřovat a co nám nabízí při nasazování aplikace do cloudu.
|
D0207
14:00 - 15:15
★☆
Azure & Satellite Communication
Azure nabízí obrovské množství služeb, ale věděli jste, že z něj můžete komunikovat se satelity? V této přednášce se podíváme na Azure Orbital rozšířený o antény KSAT a vysvětlíme si základy satelitní komunikace i zpracování dat v Azure. Pojďme komunikovat z cloudu ještě výš!
|
D105
15:30 - 16:45
★☆
Nový Blazor jako nástupce MVC
Zapomeňte na všechno, co doposud víte o Blazoru. Od verze .NET 8 můžeme využívat nový full-stack Blazor model, který hravě nahradí běžné aplikace a ještě přidává plno užitečných funkcí. Konečně tak můžeme v .NETu vytvářet aplikace ve stylu SPA bez JavaScriptu, bez WebSocketů i bez WebAssembly. V praxi můžete mít navíc jednu webovou stránku renderovanou na serveru (ála MVC), zatímco hned další v plném režimu interaktivity. A to je jen začátek. Přijďte se podívat na budoucnost vývoje v .NETu.
|
E112
15:30 - 16:45
★☆
Základní techniky PowerShellu, které by každý SysAdmin měl znát
Na mých školeních PowerShellu pro SysAdminy se dokola opakuje jeden problém - neznalost základních datových struktur v PowerShellu a principů s nimi spojenými. V přednášce tedy podrobně probereme pole, hashtable, PSCustomObject, splatting a proč si nikdy neukládat skripty s kódováním UTF8.
|
D0206
15:30 - 16:45
★☆
C# and MSBuild analyzers
.NET compiler - Roslyn - nabízí integrovanou, konfigurovatelnou a extensibilní analýzu kontrolující kvalitu a styl kódu. V rámci .NET 9.0 Microsoft přichází s analogickou funkcionalitou pro MSBuild v rámci buildu skrze příkazovou řádku (CLI).
Podíváme se na použití pro běžného uživatele (konfigurace, běh, diagnostiky) i pokročilého 'powerusera' (implementace a použití vlastních analyzátorů).
|
D0207
15:30 - 16:45
★☆
Azure AI - zpracování obrázků
V přednášce si ukážeme základní modely pro analýzu obrazu. Uvidíte i možnosti některých modelů OpenAI pro popis obrázku. Primárně se ale budeme věnovat modelům, které vrací strukturované informace vhodné pro další zpracování. Dále také uvidíte, jak si natrénovat vlastní model pro rozpoznávání obrázků. Budeme se trénovat klasifikaci i detekci objektů. Další téma je práce s textem v obrázcích (OCR).
|
D105
09:00 - 10:15
★☆
.NET Memory Internals (Heap, Stack, GC)
Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Přehled fungování paměti v .NET aplikacích. Jak funguje zásobník a proč je tak efektivní? Jak funguje halda a proč potřebuje garbage collector? Jak na pokročilou diagnostiku pomocí WinDbg? Jak na diagnostiku u Linuxových procesů?
|
E112
09:00 - 10:15
★☆
Windows Server 2025 a jeho novinky
Marek Chmel
MVP, MCT
Konica Minolta IT Solutions Czech
A je to tu zase, nová verze Windows Server je tady a přináší zajímave novinky jak pro on-prem, tak pro Azure prostředí. Pojďte se podívat, co na nás Microsoft chystá!
|
D0206
09:00 - 10:15
★☆
Software Defined Home - 1. část: Použité technologie
David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Martin Dybal
MVP
RIGANTI s.r.o.
Již několik let ve volném čase budujeme na odlišných platformách své chytré domy a chtěli bychom se s Vámi na této přednášce podělit o své zkušenosti. V této první části přednášky Vám představíme jednotlivé platformy, které jsme si vybrali a proč. David bude povídat o systému Loxone, Jirka o Z-Wave, Martin o Taphome+Home Assistant.
|
D0207
09:00 - 10:15
★☆
Přehled GPT modelů v rámci Azure OpenAI
V přednášce se zaměříme na téma Azure OpenAI, konkrétně na téma GPT modelů, které si v rámci Azure OpenAI můžeme vytočit. Dozvíme se, co to vůbec GPT modely jsou a jak fungují, porovnáme je mezi sebou. Ukážeme si, jak tyto modely nasazovat do koncových řešení
|
D105
10:30 - 11:45
★☆
Píšeme allocation-free parser pomocí Span a Memory
Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Nové verze .NETu přinesly datové typy Span<T> a Memory<T>, které většina lidí nepotřebuje používat napřímo, nicméně z jejich benefitů těží - používají se interně na mnoha místech v knihovnách .NETu a spousta věcí je díky nim rychlejší.
Nicméně existují i situace, kdy se hodí tyto typy umět používat - například pokud píšete vlastní parser a nechcete zbytečně plýtvat pamětí.
|
E112
10:30 - 11:45
★☆
Kudy nejlépe doručím nastavení pro Windows?
Intune, GPO, OMA-DM, Settings catalog, Templates, MDE Configuration management a další střípky mozaiky, kterou nám dává k dispozici náš oblíbený vendor. Podíváme se pod kapotu management frameworků ve Windows, jak s nimi hrají jednotlivé produkty správy zařízení a jak se v tom všem vyznat.
|
D0206
10:30 - 11:45
★☆
Software Defined Home - 2. část: Zkušenosti a best-practices
David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Martin Dybal
MVP
RIGANTI s.r.o.
Již několik let ve volném čase budujeme na odlišných platformách své chytré domy a chtěli bychom se s Vámi na této přednášce podělit o své zkušenosti. V této druhé části přednášky se s Vámi podělíme o své zkušenosti, best-practices, ale i chyby, které jsme udělali v jednotlivých systémech chytrého domu. Reč bude o tom, jak jsme řešili: Topení/chlazení/rekuperaci, energy management včetně solární elektrárny a nabíjení elektromobilu, řízení světel, zabezpečení až po to, že si steak na grilu sám požádá o své otočení.
|
D0207
10:30 - 11:45
★☆
Azure AI - zpracování přirozeného jazyka
V přednášce se budeme věnovat nástrojům pro zpracování přirozeného jazyka. Kromě práce se základními modely, jako je analýza sentimenty, detekce jazyka a další, se budeme věnovat vytvoření vlastního modelu vhodného pro konverzaci. Další téma, kterému se budeme věnovat, se týká převodu mluveného slova na text a obráceně. Nezapomínejte, že generativní modely, jako GPT, jsou vhodné pro konverzaci s člověkem a modely, které budeme používat v této přednášce, jsou vhodné pro vytváření aplikací a porozumění textu v aplikaci. Tyto modely vrací strukturovanou odpověď.
|
D105
13:00 - 13:45
★☆
Jak si usnadnit život s Intune díky komunitním nástrojům
Nejlepší práce je ta, kterou za mě udělal někdo jiný. Aneb podíváme se na plejádů nástrojů okolo Intune, které vytvořila komunita a mohou vám usnadnit a zpříjemnit vaše činnosti.
|
E112
13:00 - 13:45
★☆
Penterep - inovativní platforma pro penetrační testování
Obsahem přednášky bude představení platformy Penterep, která může výrazným způsobem zefektivnit práci penetračím testrům. Uvidte mnoho živých ukázek samotné platformy a interaktivního checklistu pro testování webových aplikací.
|
D0206
13:00 - 13:45
★☆
Vlastní tooling s .NET CLI
Nedávno jsem potřeboval vyrobit projektové šablony, kroky v build procesu a nástroje, které volám z VS Code extension. Zkusil jsem využít možnosti dotnet CLI a výsledek mě celkem potěšil. Podělím o zkušenosti a představím vám, jak to dnes vypadá.
|
D0207
13:00 - 13:45
★☆
Azure AI - zpracování dokumentů
V přednášce se zaměříme na možnosti vytěžování informací z dokumentů. Budeme se zejména věnovat zpracování formulářů (účtenky, faktury) pomocí existujících modelů. Uvidíte ale také, jak si vytvořit vlastní model na zpracování vlastních formulářů.
|
D105
14:00 - 15:15
★☆
PowerShell: Jak fungují vázané a nevázané parametry
Přednáška na přání. Téma vzniklo jako dotaz v diskuzi na březnových WUG Days. V této přednášce si podrobně rozebereme, jak funguje přiřazení parametrů v PowerShell, ať už do skriptu, nebo do funkce, na co si dát pozor při sestavení množin parametrů, co to vůbec je, proč to v PowerShellu existuje. Cílem přednášky bude vás naučit, jak si zlepšit své skripty robustní validací PowerShellu.
|
E112
14:00 - 15:15
★☆
Azure Networking
Marek Chmel
MVP, MCT
Konica Minolta IT Solutions Czech
Síťová infrastruktura je jedním ze základních stavebních kamenů jakéhokoli cloud prostředí. Jednotlivé služby v rámci Azure (a že jich je přes 200) vždy vyžadují konektivitu - ať už směrem k uživateli, nebo dalším službám v rámci celé infrastruktury. Pojďme se společně podívat, jak můžeme jednotlivé služby propojit, a jak síťovou infrastrukturu zabezpečit.
|
D0206
14:00 - 15:15
★☆
Vývoj multiplatformních .NET aplikací pomocí Uno Platform
Martin Zikmund
MVP
Freelance
Vývoj multiplatformních aplikací může být náročný – každý operační systém přináší specifické výzvy, možnosti i omezení. Vytvořit uživatelské rozhraní, které nejen skvěle vypadá, ale také plně reflektuje prvky vaší firemní identity a současně dokáže efektivně využívat vlastnosti zařízení, se může zdát jako nemožný úkol. Často se to neobejde bez spousty platformně specifického kódu. Co kdyby však existovalo řešení, které vám umožní napsat celou aplikaci jednou, v C#, bez nutnosti psaní kódu specifického pro různé platformy, a přitom nabídne pokročilé možnosti stylování a tvorby uživatelských rozhraní v XAMLu? Přesně to nabízí Uno Platform. V této přednášce vám ukážu, jak jednoduše lze vyvíjet multiplatformní .NET aplikace, které plynule běží na Windows, iOS, Androidu, macOS, Linuxu, a dokonce i v prohlížeči pomocí WebAssembly!
|
D0207
14:00 - 15:15
★☆
Co je nového v DotVVM 5.0
Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
DotVVM je český open-source framework, který umožňuje psát webové aplikace pomocí návrhového vzoru MVVM, a zároveň se velmi dobře hodí pro modernizaci starých webových aplikací v .NET Frameworku. Na této přednášce si ukážeme, co je v DotVVM 5.0 nového. Zároveň zmíním několik výhod DotVVM, kvůli kterým ho stále používáme a rozvíjíme.
|
D105
15:30 - 16:45
★☆
EditorConfig a jeho změny v .NET5 a vyšší
Pojďme si udělat pořádek v naší C# codebase. EditorConfig je nástroj, který zvyšuje konzistenci kódu napříč kódem různých programátorů a vývojovými prostředími. Je to nástroj, bez kterého se žádná větší a modernější codebase neobejde. Pokud pracujete na projektu, kde je vás více a dokolečka bojujete se stále stejnými otravnými problémy, jako taby vs. mezery, nepoužité usingy, var, deset prázdných řádků za sebou, přednáška je přímo pro vás. Pokud ho již znáte a přecházíte na .NET 6/8, může vás potkat pár nepříjemných překvapení. V přednášce se dozvíte, jak se jim vyhnout. Podělím se o zkušenosti se zaváděním EditorConfigu pro codebase s 423 000 řádky C# kódu.
|
E112
15:30 - 16:45
★☆
Jak to vypadá s Power Platform a Copiloty
Dlouhodobě se snažím ukazovat, že v Power Platform postavíte i velké a složité věci. V posledním roce se v Microsoftu změnily priority a výsledkem je více AI v produktových názvech a Copiloti kam se podíváte. Co nám dnes Microsoft v low code a AI nabízí?
|
D0206
15:30 - 16:45
★☆
Optimalizace startu aplikace v .NET MAUI
Roman Jašek
MVP
RIGANTI s.r.o.
Co jsme schopni měřit u startu MAUI aplikace a jak? Které části startu aplikace trvají a co můžeme udělat pro to abychom je urychlili?
Podíváme se na nástroje, které máme k dispozici a co z nich dokážeme zjistit.
|