Konference WUG Days 2023.2

Druhá část největší české bezplatné vzdělávací konference určené pro vývojáře i administrátory se zájmem o technologie společnosti Microsoft. Na 30 prakticky orientovaných přednáškách předních českých odborníků se seznámíte s novinkami a best-practices z různých oblastí vývoje desktopových, webových i mobilních aplikací, správy a zabezpečení vaší IT infrastruktury, či praktického využití cloudu.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Program na pondělí 11. 9. 2023

Aula
09:00 - 10:15

Alokace - zpět k základům

Jiří Pokorný
MCP, MCTS
Mews
Jestli si nejste jistí, kde v paměti vytváříte proměnné, podíváme se na to jak to zjistit. Porovnáme paměť v různém okamžiku běhu programu. Podíváme se, co se děje s pamětí při použití nových konstrukcí jazyka a samozřejmě narazíme na špeky. Na závěr si ukážeme několik způsobů, jak se vyhnout alokacim. Takže to bude takové malé souhrnné deep dive opáčko.
SF 2.162
09:00 - 10:15

Syntakticky úžasné CSS

Michal Altair Valášek
MVP
Kaskádové styly jsou fajn, pokud jich máte málo. Ale co když jsou pro složitější weby pravidel stovky nebo tisíce? Pak pomůže preprocesor SASS/SCSS. Ten do jazyka CSS přináší věci, které v něm chybí: přehlednější zápis pravidel, vizuální dědičnost, proměnné, funkce matematické i jiné a řadu dalších. Představím vám jak jazyk SASS/SCSS samotný, tak nástroje. Jak s ním pracovat ve Visual Studiu, VS Code a dalších vývojových prostředích.
SF 1.141
09:00 - 10:15

Prevence jako základ zabezpečení organizace

Jan Pilař
Microsoft
Významná porce kybernetických útoků na organizaci spoléhá na zneužití slabiny, která se v dané organizaci vyskytuje. Ať se jedná o zranitelnou aplikaci, ovladač, nastavení atd. Ukážeme si, jaké preventivní nástroje a techniky máme a můžeme využít při využívání XDR od Microsoftu
Aula
10:30 - 11:45

Dynamic PGO v .NET 8 a proč o tom musíte vědět

Jiří Činčura
Microsoft
Otřásly se základy. Dynamic PGO mění zaběhnutá pravidla jak .NET runtime provádí kód. Co že je to vlastně PGO? A proč dynamic? A co že se tedy změnilo a jak to změní váš život? Přijďte a dozvíte se!
SF 2.162
10:30 - 11:45

Micro-frontendy v ASP.NET Razor Pages (C#)

Jan Remunda
Notino
Praktické zkušenosti s platformou postavenou na mikro-frontendech. Jak vám micro-frontendy mohou pomoci se škálováním vývoje, DevOps principy, změnami technologií, nebo legacy systémy?
SF 1.141
10:30 - 11:45

Využití LLM v kybernetické bezpečnosti

Jan Pilař
Microsoft
Large Language Model systémy přilétly do světa obyčených lidí a ze dne na den ho udělali, řekněme jiným. Zájem o generování textum obrázků, hlasu a dalšího byl enormní. Jak můžeme technologii GPT využít v obraně organizace? Co nám to přinese a nesvede nás to na zcestí halucinací AI?
Aula
13:00 - 14:15

.NET Performance Tuning

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Praktické postupy pro ladění výkonu vašich aplikací. Měření výkonu, profiling, nejčastější chyby a jak se jich vyvarovat.
SF 2.162
13:00 - 14:15

Jak dostat staré Web Forms aplikace na .NET 7

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Máte staré Web Forms aplikace, které potřebujete dále rozvíjet, ale kvůli nepodpoře nového .NETu to není pohodlné? Na této přednášce si ukážeme dva způsoby, jak tuto "modernizaci" provést. Jednou z možností je založit novou aplikaci vedle té staré a pomocí YARP proxy směřovat traffic na již zmigrované části do této nové aplikace. Druhou cestou je upgrade provádět in-place pomocí DotVVM. Kdy kterou metodu zvolit?
SF 1.141
13:00 - 14:15

Detekce anomálií (nejen) v kybernetické bezpečnosti

Jan Pilař
Microsoft
Není možné nic efektivně spravovat nebo chránit, pakliže neznáme standarní vzorce chování, předpokládané stavy a od nich nedetekovali anomálie. Ty nám můžou významně napovědět, zda-li se v našem prostředí děje něco špatného. A to už v relativně rané fázi například útoku. V přednášce si povíme základy teorie detekce anomálií a reálné ukázky ze života, kde systémy detekce anomálií odhalovaly útočníka.
Aula
14:30 - 15:45

Health checks pro mírně pokročilé

Michal Altair Valášek
MVP
ASP.NET Core Health Checks jsou způsob, jakým může aplikace otestovat sama sebe a externímu monitoringu ukázat, že se těší dobrému zdraví. Ukážu vám také, jak Health Checks používat za hranicemi obvyklého Hello World: jak sledovat služby běžící na pozadí v rámci aplikace, ale i jak využít veřejné sledovací nástroje pro sledování stavu služeb, které jsou schované ve vnitřní síti a nelze se na ně dostat zvenčí.
SF 2.162
14:30 - 15:45

Zelená louka vs. technický dluh: Realita vývojářského života

Tomáš Jecha
MVP
Nalijme si čistého vína: Vývoj nejsou jen projekty na zelené louce napsané v nejblištivějších moderních technologiích. Vývojářské týmy se musí starat o stávající platformy se spoustou technického dluhu. A já bych rád na této přednášce mluvil o svých zkušenostech s architekturou, vedením týmu i přímo vývojem takových projektů. Co byly nejčastější úskalí při inovacích a co se nepovedlo? Kde se nejvíce projevoval technický dluh? Do čeho vkládám nyní mnohem větší úsilí a dříve jsem přehlížel jako nepodstatné?
SF 1.141
14:30 - 15:45

Rodina Microsoft Defender

Petr Vlk
MVP, MCP, MCITP, MCTS
KPCS CZ
Ale božíčku, to je ale početná rodina! Jak si jen všechny ty příbuzné zapamatovat? Projdeme si všechny členy od A do Z a představíme si, k čemu by nám vlastně mohli být užiteční.
Aula
16:00 - 17:15

Autentizace ASP.NET Web API pomocí API klíčů

Michal Altair Valášek
MVP
V souvislosti s autentizací REST API se často mluví o OData, JWT a podobně. Ale pro mnoho (zejména M2M) API jsou pořád nejlepší variantou staré dobré API klíče. Ukážu vám postup, jakým to celé naimplementovat správně, rozšiřitelně a kompatibilně jak s obecnými standardy, tak s ASP.NET Core infrastrukturou.
SF 2.162
16:00 - 17:15

Nedávné novinky v Azure Cosmos DB

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
Na této přednášce se podíváme na funkce, které se v Azure Comsos DB objevily nedávno. Uvidíte materializovaná views, vektorové vyhledávání, burst capacity, anebo třeba computed properties.
SF 1.141
16:00 - 17:15

Spalte servery!

Roman Provazník
CN Group CZ
Azure Cloud v dnešní době nabízí velké množství serverless služeb, které vám kromě příjemného pricingu přináší obrovské škálovací možnosti a především vám dovolí soustředit se výhradně na vývoj feature. V této přednášce se na některé z těchto služeb podíváme, řekneme si jak je propojit a na co si dát pozor, aby vaše aplikace nebyla dražší a pomalejší, než ty "klasické." Pozor, přednáška obsahuje stopové prvky funkcionálního programování v Cloudu!

Program na úterý 12. 9. 2023

Aula
09:00 - 10:15

Jak vygenerovat přijatelnou OpenAPI specifikaci

Jan Vlnas
Mews
Generujete OpenAPI specifikace z kódu? A mohl bych je vidět? Problém code-first přístupu je, že výsledné OAS dokumenty jsou v praxi nepoužitelné pro generování dokumentace a klientských knihoven. V této přednášce se podíváme na nejčastější problémy s OpenAPI specifikacemi, jak je identifikovat, napravit a také k čemu se dá využít dobře vyrobená specifikace. Ke generování OAS použijeme knihovnu Swashbuckle.
SF 2.162
09:00 - 10:15

Pište pro Windows v Rustu!

Martin Kolařík
Edhouse s.r.o.
Microsoft píše Windows v Rustu, Windows API je v Rustu, Rust má Windows za jednu ze svých top platforem. Co vy? Taky v Rustu? Ve třech bodech vysvětlíme co je to Rust a v dalších třech bodech vysvětlíme, jak na Rust ve Windows.
SF 1.141
09:00 - 10:15

Microsoft AI

Petr Vlk
MVP, MCP, MCITP, MCTS
KPCS CZ
Nabídka služeb z oblasti umělé inteligence roste raketovým tempem. Je to jen další bublina, nebo má cenu se tím reálně zabývat? A k čemu nám vlastně nejen ty Copiloti budou?
Aula
10:30 - 11:45

Mindset a tipy pro vývoj s AI podporou

Miroslav Holec
MVP
Verze GPT 3.5 přinesla zásadní kvalitativní skok a využití technologií jako Github Copilot šetří při vývoji aplikací spoustu času. Jak s tím ale naložit? Jaké možnosti Copilot přináší a jak to mění způsob programování? Kde skutečně ušetříme čas a co musíme udělat pro to, aby nám AI šlo „na ruku“?
SF 2.162
10:30 - 11:45

May Roslyn be with you

Stefan Pölz
MVP
The .NET Compiler Platform, aka Roslyn, is the compiler for both the C# and the Visual Basic programming language. We will learn Roslyn's programming model, and inspect the Compiler, Diagnostic and Workspace APIs to build custom components, IDE modules and stand-alone tools with and for C# code.
SF 1.141
10:30 - 11:45

Modernizace file serveru - migrace do Azure

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
File share - neodmyslitelne stale patří k důležitým prvkům v rámci infrastruktury. Pojďme si ukázat, jak můžeme efektivně využít služby v Azure pro modernizaci fileshare infrastruktury a DFS infrastruktury pomocí cloud služeb a cloud úložiště. Ukážeme si také služby jako Storage Migration Services a Azure File sync.
Aula
13:00 - 13:45

SIMD, vektorizace – co to znamená a jak na to v .NETu

Jiří Činčura
Microsoft
Vektorové instrukce je poslední trend výrobců CPU. A vektorizace v kódu je další možnost jak vymáčknout z kódu víc. Ale co to vlastně je? Jak to funguje? A jak na to v .NETu? Nebojte, všechno si povíme.
SF 2.162
13:00 - 13:45

Azure Custom Vision

Štěpán Bechynský
V přednášce uvidíte, jak si natrénovat vlastní model pro klasifikaci obrázků a detekci objektů na obrázku pomocí služby Azure Custom Vision. Dále uvidíte, jak natrénovaný model publikovat a pracovat s modelem pomocí REST API.
SF 1.141
13:00 - 13:45

AI & law

Natálie Kuňáková
Advokátní kancelář Petráš Rezek s.r.o.
Úvod do právní úpravy a především nařízení Evropské unie, které upravuje pravidla pro užití umělé inteligence. Právní úprava by měla zajistit bezpečné užívání nových technologií a dodržování lidských práv. Nedojde však přílišnou regulací ke zpomalení vývoje?
Aula
14:00 - 15:15

Evoluce .NET CLI & msbuild (2022-2024)

Miroslav Holec
MVP
Příkazová řádka přináší stále více možností a na rozdíl od VS je kdykoliv a kdekoliv po ruce. Využijeme ji nejen při vývoji, ale i při správě aplikací nebo při konfiguraci CI/CD. Ukážeme si scénáře použití a novinky v posledních verzích CLI. Podíváme se také na msbuild a nový artifacts adresář v .NET 8 aplikacích.
SF 2.162
14:00 - 15:15

Azure OpenAI pro .NET vývojáře

Štěpán Bechynský
Začneme úvodem do OpenAI, pak si ukážeme vytvoření služby Azure OpenAI a publikaci modelu. Nakonec uvidíte, jak publikovaný model použít pomocí Azure OpenAI .NET SDK.
SF 1.141
14:00 - 15:15

Threat response with Microsoft Sentinel playbooks

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Workbook, Playbook, Notebook... kdo se v tom má vyznat? Pojďme si společně v rámci interaktivní přednášky ukázat jak využít Microsoft Sentinel - SIEM a SOAR systém pro automatizaci reakce na bezpečnostní incidenty a ukážeme si jak efektivně využít playbooks a Azure Logic Apps.
Aula
15:30 - 16:45

Co nového v C# 12

Jiří Činčura
Microsoft
Stíháte sledovat novinky v C#? A hlavně je aplikovat v codebase? Ne? Já taky ne. Ale to nevadí, stejně vám řeknu co je nového v C# 12. 🙂
SF 2.162
15:30 - 16:45

Perly code-review

Robert Haken
MVP, MCT, MCSE, MCPD
HAVIT, s.r.o.
Nic nepotěší a nepobaví tak, jako cizí záseky. Odlehčené povídání nad sebranými kuriozitami a průšvihy v .NET kódu.
SF 1.141
15:30 - 16:45

Let's Code an incremental source generator with Roslyn

Stefan Pölz
MVP
Roslyn's (incremental) source generators allow us to add additional source code at compile time. This unlocks better performance, helps build trim-friendlier apps, and enables Native AOT scenarios. In this lecture, we will inspect current generators and live code our own generator.

Partneři konference

© 2024 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt