Konference SQL Server Bootcamp 2022

Bezplatná vzdělávací konference určená pro databázové vývojáře, administrátory i BI specialisty, kde se na prakticky orientovaných přednáškách předních českých odborníků na SQL Server seznámíte s best-practices z různých oblastí Microsoft SQL Serveru, Microsoft Azure a Power BI.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Nejbližší konané akce

Program na pondělí 12. 9. 2022

Aula
09:00 - 10:15

Novinky v Microsoft SQL Serveru 2022

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Na přednášce si představíme novinky pro vývojáře i administrátory, které Microsoft připravuje pro příští verzi Microsoft SQL Serveru a na praktických ukázkách si předvedeme, proč je důvod se na příští verzi Microsoft SQL Serveru těšit.
SF 2.162
09:00 - 10:15

Azure SQL Managed Instance Intro

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
O možnostech provozu SQL Serveru v Azure Virtual Machines a o Azure SQL Database toho padlo již mnoho, služba která však zůstávala neprávem mimo pozornost je Azure SQL Managed Instance. Tato služba je svým profilem a možnostmi v rámci cloud workload asi nejblíže klasickému on-premise SQL Serveru. Pojďme si společně ukázat, co všechno Azure SQL MI umí, jak ji správně nasadit, zabezpečit a využít pro migraci on-prem workloadu.
SF 1.141
09:00 - 10:15

Power BI 101

Štěpán Bechynský
Přednášku berte jako úvod do Power BI. Uvidíte všechny kroky, které musíte udělat, abyste mohli analyzovat data a výsledky s kolegy. Začneme získáním a transformací dat, dále se budeme věnovat vytvoření datového modelu a základům DAX (výpočty). Pokračovat budeme vizualizací a analýzou. Nakonec uvidíte, jak data sdílet s kolegy, aby každý viděl, jen to co má.
Aula
10:30 - 11:45

Parametr, literál nebo proměnná – proč bych se měl zajímat?

Pavel Málek
K sestavení optimálního exekučního plánu vyžaduje SQL Server pokud možno co nejreprezentativnější statistické informace o množině dotazovaných dat. Jako vývojáři mu však můžeme tento proces (ne)chtěně trochu zkomplikovat. Jaké jsou výhody a nevýhody parametrizovaných dotazů, použití proměnných nebo snad v jaké situaci použít literál? Jaký bude dopad jejich použití na procedure cache, rychlost zpracování a samotný exekuční plán? Nejen to bude předmětem přednášky, jejímž cílem bude ukázat trochu skrytá zákouti SQL Serveru, která by však každý vývojář měl bezpečně znát.
SF 2.162
10:30 - 11:45

Lessons learned from Azure SQL Servers

Michal Tinthofer
MCT, MCITP, MCTS
Woodler
Resource allocation in Azure is not as straightforward as it may look. Let's discuss the caveats and solutions we identified in the last few years. We will talk about storage performance, memory pressure, CPU monitoring & reporting in Azure, and our issues with SOS_Scheduler_Yield & SMT_Stories we published.
SF 1.141
10:30 - 11:45

Interaktivní reporty v Power BI a calculation groups

Jiří Neoral
MVP
Na přednášce si ukážeme, jak v Power BI reportech přepínat metriku s použitím sliceru z nenavázané dimenze. Ukážeme si příklady s použitím časových kalkulací, použití proměnných pro optimalizaci kódu a v neposlední řadě calculation groups a jaké problémy s nimi jsme schopni vyřešit.
Aula
13:00 - 14:15

Běžné hříchy v konfiguraci SQL Serveru

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Instalací SQL Serveru jeho nasazení nekončí. V přednášce se praktickou formou seznámíme s tím, jak prověřit, a případně napravit, konfigurace, které se při instalaci SQL Serveru buď nedají nastavit, nebo se často zanedbávají.
SF 2.162
13:00 - 14:15

Pokročilé funkce Azure Cosmos DB, které možná neznáte

Tomáš Herceg
MVP
RIGANTI s.r.o.
O Cosmos DB se na SQL Server Bootcampu hovořilo v minulých letech již několikrát, nicméně hodí se připomenout, že tato databáze dostává stále nové a nové funkce, a obsahuje mnoho řadu featur, o kterých ne každý ví. Na této přednášce se podíváme, jak pracovat s transakčními dávkami, kdy a jak používat hierarchické partition keys, jak zajistit optimistickou konkurenčnost, k čemu lze využít TTL u kontejnerů, a pár dalších zajímavostí.
SF 1.141
13:00 - 14:15

Microsoft Purview a Data Governance

Dominik Stodolovský
Joyful Craftsmen
Filip Eichenmann
Joyful Craftsmen
Na přednášce si představíme problematiku Data Governance a proč by nás také měla zajímat, a ukážeme si, jak nám s ní může pomoci nástroj Microsoft Purview. Na praktické ukázce si představíme rozhraní tohoto nástroje a ukážeme si práci s Data Map/Data Catalog, Data Classification, Business Glossary a také programatický přístup přes REST API.
Aula
14:30 - 15:15

Autoincrement (identity) není jediná možnost jak generovat PK

Jiří Činčura
Microsoft
Hromada aplikací využívá ve spojení s EF Core klasický autoincrement (identity) a není na tom nic špatného. Ale existují i jiné možnosti jak PK generovat a v některých případech může být jejich použití výhodnější. Ukážeme si jaké možnosti to jsou a jaké jsou (ne)výhody.
SF 2.162
14:30 - 15:15

Microsoft SQL Servers in AWS

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Amazon AWS dává architektům několik možností, jakou databázi vybrat pro své řešení. V naší přednášce se zaměříme na Microsoft SQL Server a možnosti jeho využití v rámci různých AWS služeb. Pojďme si společně ukázat jak SQL Server v AWS nasadit, spravovat, zabezpečit a vyřešit HA/DR scénáře.
SF 1.141
14:30 - 15:15

Power BI - sledování změn

Petr Pařík
Joyful Craftsmen
Znáte ten pocit, kdy jste si přepsali nějakou složitější measure a rádi byste jí vrátili do stavu, jak vypadala před hodinou? Nebo kolega něco upravil ve vašem modelu, ale vy ani nevíte co? Při vývoji jakéhokoliv řešení je dnes normální vše verzovat, většinou v Git. Měli bychom to dělat i při práci s Power BI? A jde to vůbec? Projděme si, jaké máme možnosti a jaké jsou k dispozici nástroje.
Aula
15:30 - 16:45

Základy automatizace správy SQL Serveru

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Administrátor, který má na starost mnoho různých technologií v rámci své firemní infrastruktury, může být při administraci SQL Serveru ztracený. Přednáška ukazuje a vysvětluje, jak správně zajistit nasazeným databázím dlouhý život a vysokou spolehlivost.
SF 2.162
15:30 - 16:45

Real-life experience from SQL Server performance tuning

Michal Tinthofer
MCT, MCITP, MCTS
Woodler
Let’s talk about some of our exciting success stories with customers. You may find value in how we approached various cases. It could be more of a discussion than a presentation. We want to talk about several cases: Tracing the sync/async column statistics update and its impact on execution plans. Columnstore index builds background task issues. Real-life partitioning solution to archive data in under one second. How to bulk insert data faster than to heap. How to monitor and tune recursive triggers containing dynamic TSQL constructs? Or chains of triggers firing other triggers? Extended Events and SMT monitoring help! We will go through our real-life cases and how we handled them.
SF 1.141
15:30 - 16:45

Power BI a SSAS tabular optimalizace výkonu prakticky

Jiří Neoral
MVP
Jak funguje Power BI a tabular uvnitř? Popíšeme si jak Power BI vyhodnocuje dotazy, typické zabijáky výkonu při tvorbě reportů. Co je storage engine, formula engine, jak funguje komprese a v neposlední řadě jak tohle všechno využít v náš prospěch při ladění a optimalizaci Power BI reportů.
Aula
17:00 - 18:15

Zabezpečení Microsoft SQL Serveru

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Na přednášce si představíme bezpečnostní model Microsoft SQL Serveru a vysvětlíme si, jak vhodným způsobem zabezpečit přístup k našim datům, abyste se vyvarovali častým chybám vedoucím k útoku na vaše databáze. Vysvětlíme si klíčové prvky bezpečnostního modelu Microsoft SQL Serveru, seznámíte se se zabezpečením instance i jednotlivých databází. Jako administrátoři se dozvíte, jak správně zpřístupnit vybrané databáze vašim aplikacím. Jako vývojáři se dozvíte, jak vhodně přiřadit oprávnění ve vašich databázích, abyste vašim aplikacím nedali zbytečně veliká oprávnění, která mohou být zneužita při útoku na vaše aplikace. Na přednášce budou představeny často zneužívané útoky a pobavíme se i o ochraně dat s pomocí šifrování.
SF 2.162
17:00 - 18:15

„Otestuj“ ma ak to dokážeš?!

Jaroslav Reken
Joyful Craftsmen
Petr Pařík
Joyful Craftsmen
Akým spôsobom testujete Vaše dátové projekty? Testujete ich vôbec? Nalejme si čistého vína, riešenia, ktoré spracovávajú dáta sú veľmi málo testované... Preto začneme od základov testovania (nie len dátových skladov a BI riešení), z čoho by ste mali byť znepokojení (dnes) a ako tomu predísť a zaistiť si kľudný spánok (v budúcnu). Joyful Craftsmeni Petr Pařík a Jaroslav Reken Vám ukážu kúsok teórie ale hlavne praktické príklady z reálnych projektov ... hlavne aby Vás dostali mimo Vašu komfortnú zónu.
SF 1.141
17:00 - 18:15

Paginated reporty a DAX jako dotazovací jazyk

Jiří Neoral
MVP
Paginated reporty se používají jednak v technologii reporting services (SSRS), jsou ale dostupné i v Power BI službě od licenčního modelu PPU (Premium Per User). Pro jaké scénáře jsou paginated reporty vhodné a jak si sami můžeme report vytvořit a napsat si v jazyce DAX? Jak by dopadlo srovnání mezi MDX dotazem a DAX dotazem proti SSAS tabular? Na tyto otázky by Vám měla odpovědět následující přednáška.

Partneři konference

© 2023 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt