Konference SQL Server Bootcamp 2019

Dvoudenní bezplatná vzdělávací konference určená pro databázové vývojáře, administrátory i BI specialisty, kde se na prakticky orientovaných přednáškách předních českých odborníků na SQL Server seznámíte s best-practices z různých oblastí SQL Serveru a nahlédneme i na novinky v budoucí verzi.

Moje registrované akce

Pro zobrazení Vašich registrací na akce se prosím přihlašte.

Program na úterý 20. 8. 2019

Aula
09:00 - 10:15

Maximalizace zabezpečení dat v SQL Server včetně GDPR pravidel

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
SQL Server umožňuje opravdu bohaté nastavení bezpečnosti a ochrany dat, které však není vždy nasazeno v maximální možné míře a usnadňuje přístup k datům neoprávněným osobám. V rámci přednásky si ukážeme, co můžeme na SQL Serveru konfigurovat, včetně přihlédnutí k GDPR pravidlům pro nastavení SQL Server.
SF 2.162
09:00 - 10:15

Jak na personalizovaný reporting

Jiří Neoral
MVP
Stejný report, ale trochu jiná data. Top manažer vidí data za celou firmu, manažer produktové kategorie data jen za kategorii. Manažer podkategorií vidí jen čísla za své relevantní podkategorie. Na přednášce se dozvíte, s čím počítat v infrastruktuře. Jak nastavit Row Level Security v OLAPu, jak na Power BI a Reporting Services včetně data driven subscriptions. Dozvíte se také, jak na customizované defaultní parametry v Reporting Services.
Aula
10:30 - 11:45

Novinky v Microsoft SQL Serveru 2019

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Připravovaný Microsoft SQL Server 2019 přináší bohatou škálu na první pohled drobných novinek, ale o to více budete mile překvapeni jejich praktickým dopadem na provoz vašich databází a minimem požadovaných úprav z vaší strany. Přijďte se na tuto přednášku seznámit s novými rozšířeními optimalizátoru dotazů nazvanými Intelligent Query Processing, klasifikací citlivých dat, podporou UTF-8, zrychleným zotavením databáze a mnoha dalšími novinkami pro administrátory i vývojáře.
SF 2.162
10:30 - 11:45

Optimalizace Power BI a SSAS datových modelů

Jiří Neoral
MVP
Na přednášce se dozvíte, jakými nástroji a metodami můžete analyzovat Power BI & SSAS Tabular datové modely. Stejně tak se dozvíte jak optimalizovat pomalý Power BI Report.
Aula
13:15 - 14:30

Virtualizovat SQL Server, ano či ne?

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
SQL Server nesporně patří k základním stavebním kamenům Microsoft infrastruktury. Jako každý jiný server i SQL Server je možné virtualizovat, má to však svá pravidla, která je nutné dodržet. V přednášce si ukážeme, jak vhodně virtualizovat SQL Server a jaká nastavení jsou pro bezproblémový provoz nutná.
SF 2.162
13:15 - 14:30

Intradenní reporting

Jiří Neoral
MVP
Potřebujete BI reporty častěji, než jednou denně? Potřebujete nakombinovat do reportu data z více zdrojových systémů, takže padá úvaha o operativním reportingu? Dozvíte se, jak je vytvořeno BI řešení u největšího prodejce elektrotechniky v UK a jaké výzvy přinesly požadavky právě na intradenní reporting.
Aula
14:45 - 15:30

Doporučovací systém v SQL Serveru s pomocí SQL Graph

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Na přednášce si vysvětlíme, jak fungují doporučovací systémy, které se používají k nabízení produktů, které jsou často nakupovány společně, a ukážeme si, jak jednoduše implementovat vlastní doporučovací systém bez složité datové vědy jen s pomocí jazyka SQL a nových SQL Grafů v SQL Serveru.
SF 2.162
14:45 - 15:30

Využití Power BI k zefektivnění procesů (case-study)

Petr Štěpán
Notino
Jak jsme v NOTINO použili Power BI jako prototypovací a analytický nástroj. Zkusím Vás motivovat, jak je důležité rychle pomocí prototypů najít cestu. Pozn.: Přednáška nebude nahrávána.
Aula
15:45 - 17:00

Intelligent Query Processing – adaptivní zpracování Vašich dotazů 2.0

Pavel Málek
SQL Server ve verzi 2017 přišel poprvé s technologií Adaptive Query Processing, která umožnila mimo jiné měnit za běhu vybrané části, do té doby zcela statického, query plánu. Pro verzi 2019 došlo k významnému rozšíření možností této funkcionality a z adaptivního zpracování se stalo zpracování “chytré“ - Intelligent Query Processing. Cíl zůstává stejný – odstínit uživatele od nutnosti ručního ladění a přepisování jednotlivých dotazů jen proto, aby SQL Server optimálně zpracoval naše query. V průběhu přednášky se postupně seznámíte s technologiemi batch mode over rowstore, memory grant feedback, table variable deferred compilation, interleaved execution, adaptive joins, deferred compilation a v neposlední řadě approximate query processing. Kromě teorie se můžete těšit na mnoho praktických ukázek a prezentovány budou nejen možné přínosy, ale i nepříjemnosti, s kterými se můžete pří používání IQP setkat.
SF 2.162
15:45 - 17:00

Novinky v Power BI za poslední rok

Lucie Šperková
Lucie vám představí nejzajímavější aktualizace v Power BI Desktop, které Microsoft vydal za poslední rok, a ukáže, jak je v praxi využít.
Aula
17:15 - 18:30

Kontrola konfigurácie pamäte SQL Servera, jej správa a riešenie problémov

Michal Tinthofer
MCT, MCITP, MCTS
Woodler
Na tomto stretnutí budem vysvetľovať základy konfigurácie pamäte, monitorovanie a riadenie úloh, ktoré by (podľa môjho názoru) mali byť doménou admina. Taktiež sa pozrieme na riešenie problémov s neoptimálnymi situáciami, ktoré sa vyskytli pri monitorovaní. Všetky úrovne databázových administrátorov nájdu niečo nové v tejto prezentácii.
SF 2.162
17:15 - 18:30

Azure Data Warehouse

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
Seznámíte s možnostmi efektivního provozu malých i velkých datových skladů v Microsoft Azure a hlavními odlišnostmi této služby od klasického SQL Serveru, a že jich je.

Program na středu 21. 8. 2019

Aula
09:00 - 10:15

Indexy - co je třeba znát

Miloslav Peterka
Solitea BI Experts, s.r.o.
Je obecně známo, že indexy optimalizují rychlost vyhledávání dat v databázi. Abychom je ale uměli správně a efektivně používat, je toho třeba vědět o něco víc. Vše o indexech pro praxi potřebné se dozvíte právě na této přednášce. Společně odhalíme rozdíly mezi heapem, klastrovaným a neklastrovaným indexem. Probereme vhodnost volby různých typů indexů a budeme se věnovat správné indexovací strategii. Stranou nezůstane ani otázka údržby indexů. Vše si budeme demonstrovat na konkrétních scénářích v prostředí Microsoft SQL Serveru.
SF 2.162
09:00 - 10:15

Asynchronní zpracování dat pomocí Service Broker

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Service Broker je na SQL Serveru od verze 2005, nejedná se tedy o žádnou novinku. Ale málokdo jej používá. Na přednášce si prakticky ukážeme, co můžeme od Service Brokera čekat.
Aula
10:30 - 11:45

Nečekaní zabijáci výkonu databázových dotazů

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
To, že chybějící index dokáže řádně prodražit zpracování dotazu ví téměř každý, ale znáte i jiné nenápadné zabijáky výkonu databázových dotazů, kteří se často objevují v dobré víře v našem kódu aniž bychom měli tušení, jak katastrofální následky mohou mít? Přijďte na tuto přednášku, kde se podíváme na různé typy objektů či jazykových konstrukcí, jejichž nesprávné použití se nám může velmi rychle prodražit na ceně dotazu a době jeho zpracování.
SF 2.162
10:30 - 11:45

Jak být připraven na výpadek SQL Serveru

Marek Chmel
Konica Minolta IT Solutions Czech
SQL Server je v mnoha případech jádrem infrastruktury, na kterém závisí nemálo dalších služeb a aplikací v rámci podnikoveho prostředí. Pro maximalizaci dostupnosti nám SQL Server nabízí nespočet možných technologií a postupů, které pokud jsou správně zvoleny a nakonfigurovány, dokáží nám pomoci překlenout nepříjemné chvíle spojené s výpadky HW, SW a služeb.
Aula
13:15 - 14:30

TempDB Internals

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Tempdb dokáže způsobit nemalé potíže, ale proč tomu tak je, jak se zhostit diagnostiky těchto potíží a co pro nás dělá Microsoft?
SF 2.162
13:15 - 14:30

„Otestuj“ ma ak to dokážeš?!

Jaroslav Reken
Joyful Craftsmen
Tomáš Přibyl
Joyful Craftsmen
Akým spôsobom testujete Vaše dátové projekty? Testujete ich vôbec? Nalejme si čistého vína, riešenia, ktoré spracovávajú dáta sú veľmi málo testované... Preto začneme od základov testovania (nie len dátových skladov a BI riešení), z čoho by ste mali byť znepokojení (dnes) a ako tomu predísť a zaistiť si kľudný spánok (v budúcnu). Joyful Craftsmeni Tomáš Přibyl a Jaroslav Reken Vám ukážu kúsok teórie ale hlavne praktické príklady z reálnych projektov... hlavne aby Vás dostali mimo Vašu komfortnú zónu.
SF 2.162
14:45 - 15:30

Reálné nasazení In-Memory OLTP ve výrobní společnosti

Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Rychlý přírůstek dat z mnoha strojů na výrobních linkách není jednoduché zpracovat. In-Memory OLTP nabízí skvělou příležitost, jak se vyhnout výkonnostním problémům. Ale je všechno tak jednoduché, jak vypadá?
SF 2.162
14:45 - 15:30

Power BI jako tvůrce mobilní aplikace

Karel Rejthar
MVP
Netradiční využití PowerBI.com jako nástroje pro tvorbu jednoduché webové aplikace. Na konkrétním příkladu si ukážeme takové využití v praxi.
Aula
15:45 - 17:00

Parameter Sniffing in SQL Server 2019

Miloslav Peterka
Solitea BI Experts, s.r.o.
Přednáška seznámí posluchače s tím, co přináší nová verze SQL Serveru v souvislosti s Parameter Sniffingem. Začneme vysvětlením toho, co to Parameter Sniffing vlastně je a pak si ukážeme, jak pracují a co přináší Adaptive Memory Grants a Adaptive Joins.
SF 2.162
15:45 - 17:00

Database Lifecycle Management – automatické řízení životního cyklu databáze pomocí pipeline

Pavel Málek
Automatizace nasazování nových verzí databáze je stále v mnoha organizacích opomíjené téma. Přitom uvedení build a release pipeline v život je otázkou několika málo desítek minut, jak se přesvědčíte na této přednášce. Postupnými kroky se od přehledu nástrojů, způsobů zaverzování databáze, definice rozdílů mezi state based a migration based deploymentem dostaneme až k psaní databázových unit testů pomocí tSQLt. Zde se ale nezastavíme a vytvoříme společně release pipeline do několika prostředí, které dokáží Váš “životně důležitý commit” dostat z Vaší lokální databáze, přes automatické testy a testovací prostředí až do produkce během několika chvilek.
Aula
17:15 - 18:30

SQL Server Database Recovery Internals

David Gešvindr
MVP, MCT, MCSE
Každá databáze na Microsoft SQL Serveru má svůj transakční log – víte k čemu je dobrý? Jaké informace se do něj ukládají? Jak probíhá zápis transakcí a změn do databáze? Co se děje během procesu obnovy s vaší databází? Jaký je dopad zvoleného recovery modelu na transakční log? Co se změní a jaké problémy řeší Accelerated Database Recovery v SQL Serveru 2019? Přijďte na tuto přednášku a na praktických příkladech si ukážeme odpovědi na výše uvedené otázky.
SF 2.162
17:15 - 18:30

Entity Framework vs. SQL Server - co jste mohli udělat a neudělali; a co jste dělat neměli a přesto udělali

Jiří Činčura
Microsoft
Vladimír Mužný
MVP, MCT, MCSE
Entity Framework nabízí plno vlastností pro ulehčení a zrychlení práce. SQL Server má jeden z nejlepších optimalizátorů ve světě RDBMS. To ale neznamená, že selský rozum jde stranou. Jaké jsou tedy nejčastější prohřešky v návrhu aplikací s Entity Frameworkem a SQL Serverem a jak se jim vyhnout?

Partneři konference

© 2024 WUG |  Úvod |  O nás |  Přednášející |  Záznamy |  Kontakt